Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
1086. Roelof Koets, Sittande ung dam med hund i landskap.
1086. Roelof Koets, Sittande ung dam med hund i landskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1229A. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1229A. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
180. MATTA. Semiantik Ningxia. 283 x 175,5 cm. Kina.
180. MATTA. Semiantik Ningxia. 283 x 175,5 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1314. RAMAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1314. RAMAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1261. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1261. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
808. MATTA. Antik Heris. 366,5 x 293 cm.
808. MATTA. Antik Heris. 366,5 x 293 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1285A. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1285A. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1039. Carl Petter Hilleström, Landskap med byggnader och figurer (2).
1039. Carl Petter Hilleström, Landskap med byggnader och figurer (2).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1027. Johan Philip Korn, Kustlandskap med fiskare och skutor.
1027. Johan Philip Korn, Kustlandskap med fiskare och skutor.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1158. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1158. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1036. CARL PETTER HILLESTRÖM, tillskriven.  Olja på pannå.
1036. CARL PETTER HILLESTRÖM, tillskriven. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1207. STOLAR, sex stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
1207. STOLAR, sex stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1128. Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".
1128. Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1252. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Empire.
1252. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1135. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade.
1135. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1247. AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.
1247. AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
978. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
978. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
237. GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
237. GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
872. Ernst Josephson, Uniformerad man med kraschan.
872. Ernst Josephson, Uniformerad man med kraschan.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
968. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp mjölkande piga och kor.
968. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp mjölkande piga och kor.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
639. ARMRING, Cartier, "Lovebracelet".
639. ARMRING, Cartier, "Lovebracelet".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
544. COLLIER, Bulgari, "Alveare" Italien, 1989.
544. COLLIER, Bulgari, "Alveare" Italien, 1989.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
277. VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
277. VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
884. Anders Zorn, "Omnibus".
884. Anders Zorn, "Omnibus".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1030. Fredrik Christian Kiaerskou, Stockholm sett från Mälaren.
1030. Fredrik Christian Kiaerskou, Stockholm sett från Mälaren.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
361. SERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
361. SERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
341. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
341. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1190. GUERIDONER, ett par, senbarock, omkring år 1700.
1190. GUERIDONER, ett par, senbarock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
5. TEMPELFRIS, trä. Qingdynastin, 17/1800-tal.
5. TEMPELFRIS, trä. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
12. SITTANDE TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
12. SITTANDE TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1161. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1161. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
526. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt ca 9.50 ct, i form av en bukett.
526. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt ca 9.50 ct, i form av en bukett.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1125. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
1125. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
850. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
850. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
430. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
430. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
600. RING med blandslipad safir och briljantslipade diamanter.
600. RING med blandslipad safir och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.27 ct enligt gravyr.
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.27 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
630. RING med briljantslipade diamanter, helallians, ca 2.80 ct totalt. H-I/SI.
630. RING med briljantslipade diamanter, helallians, ca 2.80 ct totalt. H-I/SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
556. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt ca 2.30 ct.
556. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
592. PÄRLCOLLIER, 37 stycken doserade odlade tahitipärlor, Ø 11-13.5 mm.
592. PÄRLCOLLIER, 37 stycken doserade odlade tahitipärlor, Ø 11-13.5 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
767. ÖRHÄNGEN med ametister samt akvamariner.
767. ÖRHÄNGEN med ametister samt akvamariner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
547. RING, Chopard "Happy Diamonds" med briljantslipade diamanter.
547. RING, Chopard "Happy Diamonds" med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
722. RING med briljantslipade diamanter 2.02 ct enligt gravyr.
722. RING med briljantslipade diamanter 2.02 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
585. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, totalt ca 1.70 ct.
585. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, totalt ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
614. ARMLÄNK med safir, ca 2.50 ct samt diamanter.
614. ARMLÄNK med safir, ca 2.50 ct samt diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
1091. Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten.
1091. Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
191. RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912).
191. RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
758. RING med smaragdslipad smaragd och briljantslipade diamanter.
758. RING med smaragdslipad smaragd och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 26 000 SEK
750. ARMBAND med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.50 ct.
750. ARMBAND med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1205. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
1205. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
738. ARMBAND, sk tennisarmband, 4.80 ct enligt gravyr.
738. ARMBAND, sk tennisarmband, 4.80 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
1225. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1225. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. VASER, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
122. VASER, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1069. Pietro Cappelli Hans art, Ruinlandskap med Janus triumfbåge.
1069. Pietro Cappelli Hans art, Ruinlandskap med Janus triumfbåge.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
956. Carl Milles, "Örn på glob".
956. Carl Milles, "Örn på glob".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1023. Mikael Dahl, Damporträtt.
1023. Mikael Dahl, Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
849. Jenny Nyström, Flicka med barn i muff.
849. Jenny Nyström, Flicka med barn i muff.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
846. MATTA. Semiantik Veramin. 313 x 218,5 cm.
846. MATTA. Semiantik Veramin. 313 x 218,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1299. URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
1299. URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
631. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 3.75 ct.
631. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 3.75 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1339. APOKTEKSKRUS, majolika. Castelli, Italien, 1600-tal.
1339. APOKTEKSKRUS, majolika. Castelli, Italien, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
173. MATTA. Antik Ningxia. 160,5 x 71 cm. Kina sen Qing dynasti.
173. MATTA. Antik Ningxia. 160,5 x 71 cm. Kina sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?