Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
1042. Pehr Hilleström, "Hertig Johan, med flera, på vaxholmen".
1042. Pehr Hilleström, "Hertig Johan, med flera, på vaxholmen".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
478. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt troligen orientaliska barocka pärlor.
478. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt troligen orientaliska barocka pärlor.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1062. Pieter Snayers Tillskriven, Kavalleribatalj.
1062. Pieter Snayers Tillskriven, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
211. GLASMÅLNINGAR, ett par. Qingdynastin, omkring 1800.
211. GLASMÅLNINGAR, ett par. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1007. Wlastimil Hofman, Porträtt av en flicka.
1007. Wlastimil Hofman, Porträtt av en flicka.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1101. Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna.
1101. Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
962. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
962. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
397. Niclas Warneck, Karlstad 1760. Dryckeskanna.
397. Niclas Warneck, Karlstad 1760. Dryckeskanna.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1063. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.
1063. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
993. CARL HOLSOE, duk, signerad C. Holsöe.
993. CARL HOLSOE, duk, signerad C. Holsöe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
998. Helene Schjerfbeck, "Andakt".
998. Helene Schjerfbeck, "Andakt".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1094. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
1094. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
994. Peter Ilsted, Interiör med två flickor.
994. Peter Ilsted, Interiör med två flickor.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
966. Axel Petersson Döderhultarn, "Begravning" (8).
966. Axel Petersson Döderhultarn, "Begravning" (8).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
969. Axel Petersson Döderhultarn, "Schackspelare" (3).
969. Axel Petersson Döderhultarn, "Schackspelare" (3).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
328. URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
328. URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1000. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
1000. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1089. Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.
1089. Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1114. Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna.
1114. Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
253. SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
253. SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
462. IKON, av Ivan Alexeyev, Moskva 1899-1908.
462. IKON, av Ivan Alexeyev, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
1 150 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
454. Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1850. Bricka.
454. Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1850. Bricka.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
902. AUGUST HAGBORG, duk, signerad Hagborg.
902. AUGUST HAGBORG, duk, signerad Hagborg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1184. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1184. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1. BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
1. BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1187. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1187. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
149. MYNT/VIKT, silver, Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
149. MYNT/VIKT, silver, Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1013. Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Ruinlandskap med rastande soldater.
1013. Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Ruinlandskap med rastande soldater.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
477. ARMBAND med 32 st svagt doserade gammalslipade diamanter, totalt ca 9.00 ct.
477. ARMBAND med 32 st svagt doserade gammalslipade diamanter, totalt ca 9.00 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
990. David Wretling, "Ungdom".
990. David Wretling, "Ungdom".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1211. STOLAR, tio stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
1211. STOLAR, tio stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
61 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
766. RING med akvamarin ca 36.00 ct, rubiner och diamanter.
766. RING med akvamarin ca 36.00 ct, rubiner och diamanter.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1005. JULES CHÉRET, duk, signerad J Cherét.
1005. JULES CHÉRET, duk, signerad J Cherét.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
865. Nils Kreuger, "En gammal ek".
865. Nils Kreuger, "En gammal ek".
Klubbat pris 
57 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354. PALL/PIDESTAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
354. PALL/PIDESTAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
650. PÄRLCOLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø ca 10.5 - 15.4 mm.
650. PÄRLCOLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø ca 10.5 - 15.4 mm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
698. RING med briljant- och baguetteslipade diamanter.
698. RING med briljant- och baguetteslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
756. ÖRHÄNGEN med smaragder totalt ca 7.00 ct samt diamanter totalt ca 2.50 ct.
756. ÖRHÄNGEN med smaragder totalt ca 7.00 ct samt diamanter totalt ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
513. BROSCH med briljant- och baguetteslipade diamanter samt rubin.
513. BROSCH med briljant- och baguetteslipade diamanter samt rubin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
628. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 3.85 ct totalt, enligt gravyr.
628. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 3.85 ct totalt, enligt gravyr.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
617. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 4.08 ct totalt enligt gravyr.
617. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 4.08 ct totalt enligt gravyr.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
515A. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor samt briljantslipad diamant ca 0.90 ct/styck.
515A. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor samt briljantslipad diamant ca 0.90 ct/styck.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
36 000 - 38 000 SEK
501. BROSCH "Rosett" med safirer samt gammalslipade diamanter. 1920-tal.
501. BROSCH "Rosett" med safirer samt gammalslipade diamanter. 1920-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
538. ARMBAND med vädurhuvud och filigranornament, 1860-tal.
538. ARMBAND med vädurhuvud och filigranornament, 1860-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 38 000 SEK
534. ARMBAND med cabochonslipade granater.
534. ARMBAND med cabochonslipade granater.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 38 000 SEK
699. ARMBAND, sk. Tennisarmband, med briljantslipade diamanter, ca 3.70 ct.
699. ARMBAND, sk. Tennisarmband, med briljantslipade diamanter, ca 3.70 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
36 000 - 38 000 SEK
1084. Michiel van Mierevelt Tillskriven, Ung dam klädd i svart och pärlor.
1084. Michiel van Mierevelt Tillskriven, Ung dam klädd i svart och pärlor.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1123. Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer.
1123. Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1073. CHARLES JOSEPH NATOIRE, Hans krets, Olja på duk, ej signerad.
1073. CHARLES JOSEPH NATOIRE, Hans krets, Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
983. Arvid Knöppel, "Lyssnande kid".
983. Arvid Knöppel, "Lyssnande kid".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1117. HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad.
1117. HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
396. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
396. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1079. Pierre Mignard Hans krets, Kung Ludvig XIV och hans maka (2).
1079. Pierre Mignard Hans krets, Kung Ludvig XIV och hans maka (2).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1038. Pehr Hilleström, "Vinterstycke där en åker med fackla".
1038. Pehr Hilleström, "Vinterstycke där en åker med fackla".
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
811. MATTA. Antik Kashgai. 218,5 x 120,5 cm.
811. MATTA. Antik Kashgai. 218,5 x 120,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1041. Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs".
1041. Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
258. TALLRIKAR, 35 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
258. TALLRIKAR, 35 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
418. Anders Morman, Stockholm 1780. Sockerskrin, rokoko.
418. Anders Morman, Stockholm 1780. Sockerskrin, rokoko.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
118. VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
118. VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
851. Per Ekström, Skogsmotiv i närheten av Paris.
851. Per Ekström, Skogsmotiv i närheten av Paris.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
560. RING med peridot, 18.61 ct, samt briljantslipade diamanter totalt 1.34 ct.
560. RING med peridot, 18.61 ct, samt briljantslipade diamanter totalt 1.34 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
662. ARMBAND, behandlade/färgade blå markisslipade diamanter och vita diamanter.
662. ARMBAND, behandlade/färgade blå markisslipade diamanter och vita diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
34 000 - 38 000 SEK
599. ARMBAND med briljant- och baguettslipade diamanter.
599. ARMBAND med briljant- och baguettslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
687. ARMBAND med briljantslipade diamanter och rubiner.
687. ARMBAND med briljantslipade diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
964. Axel Petersson Döderhultarn, "Barndop" (3).
964. Axel Petersson Döderhultarn, "Barndop" (3).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
293A. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
293A. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. COLLIER med diamanter på kedja.
583. COLLIER med diamanter på kedja.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
910. Nils Kreuger, "Bäcken på Alvaret".
910. Nils Kreuger, "Bäcken på Alvaret".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK