Nr. | Föremål | Klubbat pris |
497 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
498 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
499 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 75 000 SEK |
500 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800. | 39 000 SEK |
501 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 18 000 SEK |
502 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 42 000 SEK |
503 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 16 000 SEK |
504 | BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 17 000 SEK |
505 | BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. | 6 000 SEK |
506 | BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 28 000 SEK |
507 | BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire. | 6 000 SEK |
508 | LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 000 SEK |
509 | BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil. | 9 000 SEK |
510 | LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 6 500 SEK |
511 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko. | Återrop |
512 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 30 000 SEK |
513 | LJUSSTAKAR, ett par. England, 1700-talets andra hälft. George III. | 10 000 SEK |
514 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska. | 20 000 SEK |
515 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 30 000 SEK |
516 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
517 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 32 000 SEK |
518 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 000 SEK |
519 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 11 000 SEK |
520 | LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt. | Återrop |
521 | LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal. | 20 000 SEK |
522 | LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna. | 20 000 SEK |
523 | LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal. | 46 000 SEK |
524 | LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal. | 8 500 SEK |
525 | LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Gustav Ryman 1794 (mästare i Stockholm 1761-97). Rokoko. | 18 000 SEK |
526 | LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko. | 26 000 SEK |
527 | LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Wessman 1764 (mästare i Stockholm 1757-72). Rokoko. | 10 000 SEK |
528 | SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785. | 8 000 SEK |
529 | LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska. | 13 000 SEK |
530 | LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius 1792 (mästare i Linköping 1791-96). Sengustavianska. | 11 000 SEK |
531 | LJUSSTAKAR, sex stycken, av Eric Pettersson Krietz (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska. | 30 000 SEK |
532 | TERRIN MED LOCK, av Lars Lundwall (mästare i Jönköping 1761-1780/82). Rokoko. | 8 000 SEK |
533 | SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766). | 6 000 SEK |
534 | POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779). | 8 000 SEK |
535 | AUTOMATUR. Augsburg, omkring 1630. | 300 000 SEK |
536 | GOLVUR, av Johan Nyberg d.ä. (urmakare i Stockholm 1748-1768). Rokoko. | 40 000 SEK |
537 | GOLVUR. Holland, 1700-talets mitt. | Återrop |
538 | KONSOLUR, av Johan Christoffer Plesse (urmakare i Stockholm, 1700-talets mitt). Rokoko. | 16 000 SEK |
539 | KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt. | Återrop |
540 | VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI. | 14 000 SEK |
541 | VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
542 | VÄGGPENDYL, av Jacob Kock (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Sengustaviansk. | 15 000 SEK |
543 | VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund, Stockholm. Empire, 1800-talets början. | 5 000 SEK |
544 | VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil. | 34 000 SEK |
545 | BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI. | 10 000 SEK |
546 | BORDSPENDYL, av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805). Rokoko. | 12 000 SEK |
547 | BORDSPENDYL. Parisarbete, 1770/80-tal. Louis XVI. | 24 000 SEK |
548 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 42 000 SEK |
549 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 22 000 SEK |
550 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
551 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 36 000 SEK |
552 | BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830). Empire. | 26 000 SEK |
553 | BORDSPENDYL, av Hans Wessman (urmakare i Stocholm 1765-1805). Sengustaviansk. | 70 000 SEK |
554 | BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk. | 38 000 SEK |
555 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
556 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 10 000 SEK |
557 | BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire. | 20 000 SEK |
558 | SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt. | 20 000 SEK |
559 | URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska. | 65 000 SEK |
560 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 38 000 SEK |
561 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 42 000 SEK |
562 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 40 000 SEK |
563 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 34 000 SEK |
564 | URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. | 14 000 SEK |
565 | SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
566 | SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
567 | SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 12 000 SEK |
568 | SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 15 000 SEK |
569 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 10 000 SEK |
570 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 11 000 SEK |
571 | SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
572 | SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början. | 8 000 SEK |
573 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 13 000 SEK |
574 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
575 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
576 | BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire. | 20 000 SEK |
577 | BORDSPLATEAU. Italien, 1800-talets första hälft. Empire. Möjligen design efter Giuseppe Valadier (1762-1839). | 20 000 SEK |
578 | URNOR, ett par. 1800-tal. | 9 500 SEK |
579 | TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal. | Återrop |
580 | URNA med LOCK. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 44 000 SEK |
581 | A RARE AND LARGE RHYTON VASE. French Empire, early 19th century. | 500 000 SEK |
582 | SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal. | 10 000 SEK |
583 | SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal. | 10 000 SEK |
584 | FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal. | 13 000 SEK |
585 | FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal. | 9 500 SEK |
586 | FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft. | 8 000 SEK |
587 | FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal. | 10 200 SEK |
588 | SKED. Europa, 1400-talets slut/1500-talets början. | 25 000 SEK |
589 | ASK med lock. Barock, daterad 1730. | 5 000 SEK |
590 | ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft. | 6 000 SEK |
591 | ASK med lock, daterad 1782. | 9 000 SEK |
592 | EMALJPLAKETT. Sannolikt Holland, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
593 | URNA med HÄNKLAR, keramik, från Attika eller södra Italien. ca 300 f Kr. | 32 000 SEK |
594 | REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal. | 12 000 SEK |
595 | MEKANISK LEKSAKSSYMASKIN "PRINCESS", STEINFELDT & BLASBERG, TYSKLAND, CA 1893. PATENTERAD AV MAX SANDT, 1892. | 55 000 SEK |
596 | ÖLGÅS. Hordaland, Norge. Daterad 1847. Märkt Johannes Tobiassen, Hamre 1847. | 75 000 SEK |