Nr. | Föremål | Klubbat pris |
296 | Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792). | 48 000 SEK |
297 | Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland. | 8 000 SEK |
298 | Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur. | 12 000 SEK |
299 | CARL AUGUST EHRENSVÄRD. Tuschlavering och färgkrita. Med påskrift "C. August Ehrensvärd från Svanehoolm". | Återrop |
300 | Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564. | 8 500 SEK |
301 | Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga. | 27 000 SEK |
302 | Pehr Hörberg, Korsfästelsen. | 5 000 SEK |
303 | Carl August Ehrensvärd, Gravmonument med trofeer & antik målad vas samt grottscen. | 7 000 SEK |
304 | Carl August Ehrensvärd, Stridande amason & sörjande kvinnogestalt vid soldatgrav. | Återrop |
305 | JOHAN TOBIAS SERGEL, tillskriven. Tuschlavering. Märkt 12. | Återrop |
306 | PEHR HÖRBERG, Tuschlavering, Sign P.H. o dat 1776. | Återrop |
307 | Elias Martin Tillskriven, Antika figurstudier. | 4 000 SEK |
308 | Carl August Ehrensvärd, Gracer. | 18 000 SEK |
309 | Ingemar Sunesson, "Staden Alexandrias grundläggning". | Återrop |
310 | Louis Jean Desprez, Amfiteater som teaterkuliss. | 34 000 SEK |
311 | Pehr Hilleström, Samefamilj utanför lappkåta & Interiör från Mora. | 13 000 SEK |
312 | Alexander Clemens Wetterling & Carl Andreas Dahlström Efter, "Slaget vid Feiningen den 22 Aug 1796","Rehns öfvergång och Bendorffs intagande af General Bernadotte den 4 Julii 1796". | 15 000 SEK |
313 | Carl August Ehrensvärd, Tre profilporträtt, "F", "Å", "P". | 10 000 SEK |
314 | Carl August Ehrensvärd, Marin. | 40 000 SEK |
315 | Adolf Ulrik Wertmüller, Ammande kvinna. | 8 000 SEK |
316 | Kullens fabrik. | Återrop |
317 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen från Kungsholmen", Ur: "Svenska vyer". | 20 000 SEK |
318 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen", Ur: "Svenska vuer". | 15 000 SEK |
319 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm, tagen från Mose backe (en höjd å Södermalm)". | 75 000 SEK |
320 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen". | Återrop |
321 | Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala". | 24 000 SEK |
322 | Johan Fredrik Martin, "Vue af Stockholm ifrån gl. Arsenalen". | 24 000 SEK |
323 | Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer". | Återrop |
324 | JOHAN FREDRIK MARTIN, konturetsning med akvatint, utgiven 1805. | Återrop |
325 | Johan Fredrik Martin, "Lund från Lilla Torget till norr" (Lunds Domkyrka och stad). | 5 000 SEK |
326 | Robert Nanteuil Hans krets, Mansporträtt, bröstbild. | 19 000 SEK |
327 | CARLE VAN LOO, Hans krets, rödkrita, ej signerad. | Återrop |
328 | Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter. | 15 000 SEK |
329 | Bergslandskap. | 9 000 SEK |
330 | Bergslandskap med byggnader vid en flod. Växtstudie a tergo. | Återrop |
331 | Hubert Robert Tillskriven, Landskap med byggnad. | Återrop |
333 | Maria Sybilla Merian Tillskriven, Blomsterstilleben. | 70 000 SEK |
334 | Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack. | 6 500 SEK |
335 | "Gustaf II Adolf" (1594-1632). | 6 000 SEK |
336 | SVENSK KONSTNÄR OMKRING ÅR 1800, Miniatyr. Gouache på ben, ej signerad. | Återrop |
337 | Damporträtt, bröstbild. | 3 000 SEK |
338 | Jean Laurent Mosnier Hans krets, "Charlotte Marie De Buisser". | Återrop |
339 | KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703. | 15 000 SEK |
340 | DROTTNING LOVISA ULRIKA AV SVERIGE (1720-1782), Personliga bokband med pärmexlibris. (2). | 4 500 SEK |
341 | NILS GUSTAV WERMING (1769-1820), Atlas med kartor över Sveriges städer, 1808-15. | Återrop |
342 | HENRI MICHELOT & LAURENT BRÉMOND, Recüeil de Plusieurs Plans des Ports et Rades de la mer Mediterranée, 1727-32. | 6 000 SEK |
343 | Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben". | 17 500 SEK |
344 | Albrecht Dürer, Fem motiv ur: "Das Marienleben". | 12 000 SEK |
345 | Albrecht Dürer, "Die Geburt Mariens", ur: "Das Marienleben". | 12 000 SEK |
346 | Lucas Janszoon Waghenaer, "Zee Custe van Sweden, otrent de Westerwÿck en tgatt vann Stockholm...". | 12 000 SEK |
347 | Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm". | Återrop |
348 | Otto August Malmborg, ALBUM med vyer från Turkiet, Ryssland, Polen och Sverige. | 10 000 SEK |
349 | Johannes/Jean Blaeu, Ur: Atlas Maior (9). | 70 000 SEK |
350 | Robert Nanteuil, Samling om 33 gravyrer. Porträtt. | 6 500 SEK |
351 | Robert Nanteuil, Samling om 14 gravyrer. Porträtt. | 3 000 SEK |
352 | Robert Nanteuil, Samling om 20 gravyrer. Porträtt. | 4 500 SEK |
353 | BYRÅ, av Christian Linning 1762 (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | 170 000 SEK |
354 | BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 28 000 SEK |
355 | BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 40 000 SEK |
356 | BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 15 000 SEK |
357 | BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock. | 25 000 SEK |
358 | BYRÅ. Mellaneuropa, 1700-talets mitt. | 26 000 SEK |
359 | BYRÅ. Senbarock, 1700-talets mitt. | 20 000 SEK |
360 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. Christian Linnings art. | 30 000 SEK |
361 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | 200 000 SEK |
362 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
363 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 32 000 SEK |
364 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 32 000 SEK |
365 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
366 | BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerad. Gustaviansk. | 2 900 000 SEK |
367 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 90 000 SEK |
368 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 85 000 SEK |
369 | BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-94). Gustaviansk. | 50 000 SEK |
370 | BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk, 1700-talets slut. | 85 000 SEK |
371 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 210 000 SEK |
372 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | Återrop |
373 | BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut. Möjligen av Westring i Gränna. | 26 000 SEK |
374 | BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk. | 70 000 SEK |
375 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. Skivan signerad Haupt. | 46 000 SEK |
376 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 18 000 SEK |
377 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 18 000 SEK |
378 | SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
379 | SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk. | Återrop |
380 | SEKRETÄR, av Niklas Korp, signerad (mästare i Stockholm 1763-1800). Gustaviansk. | Återrop |
381 | SEKRETÄR, tillskriven Lorentz Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | 20 000 SEK |
382 | SEKRETÄR, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 110 000 SEK |
383 | SKRIVSKÅP, av Johan Christian Linning d.y (mästare i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt. | 40 000 SEK |
384 | CHIFFONJÉ , av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Empire. | 20 000 SEK |
385 | SKRIVPULPET. Ryssland, 1800-tal. | 75 000 SEK |
386 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
387 | SKÅP. Jämtland, 1800-tal. | 32 000 SEK |
388 | STOLPSKÄNK. England, 1600-tal. | 55 000 SEK |
389 | KABINETTSKÅP. Italien, 1800-tal. Barockstil. | 105 000 SEK |
390 | KABINETTSKÅP. Senbarock, 1700-tal. | 12 000 SEK |
391 | POTTSKÅP. Tillskrivet Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustavianskt. | 55 000 SEK |
392 | POTTSKÅP, ett par. Sengustavianska, 1700-talet slut. | 34 000 SEK |
393 | SPELBORD, av Georg Haupt 1772 (mästare i Stockholm 1770-1784). Rokoko. | 185 000 SEK |
394 | BORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt. | 32 000 SEK |
395 | BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt. | 36 000 SEK |
396 | BORD, av Johan Christian Linning d.y. (mästare i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt. | 35 000 SEK |