385
355836

SKRIVPULPET. Ryssland, 1800-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Upptill fyra dörrar. Fyra smålådor bakom uppfällbar filtklädd skrivskiva. Undertill utdragbar skrivskiva samt fem lådor. Längd 98, bredd 73, höjd 149 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Lösa lister.

Proveniens

Enligt familjetradition Prinsessan Augusta af Hessen-Kassel (1823-1889), gift 1854 med Carl von Blixen-Finecke (1822-1873). Vid bröllopet fick hon flertal fina gåvor av sin bror lantgreve Friedrich Wilhelm, änkeman till tsar Nikolaus I:s dotter storfurstinnan Alexandra Nikolaevna (1825-1844).