BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk.
Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor. I den översta lådan tre smålådor, varav en signerad ASL samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 73, bredd 48, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in