Fanerad med valnöt, amarant och fruktträ. Rikt ornerad med förgyllda beslag av mässing. Skiva av grön kolmårdsmarmor. Svängd dubbelsvept form samt inläggningar i parkettmönster. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "Linning". Signerad på ryggen "CLN" samt i översta lådan med bläck "af Linning 1762". Längd 124, bredd 61,5, höjd 86 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Lambrekäng saknas.
Ämbetsmästare 1744. Rokokomästare. Gjorde en stor mängd möbler i olika modeller.