319
464562

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Utsigt af Stockholm, tagen från Mose backe (en höjd å Södermalm)"

Signerad J. Fred. Martin del. Akvarellerad konturetsning 46,5 x 72,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 163, sid 225.