Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1219 | Heuer (TAG-Heuer) - Carrera 1964. Automatisk. Kronograf. Guld/läderband. Cert och Box. 35mm. 1997/1998. | 24 000 SEK |
1220 | Patek Philippe. Automatisk. Guld/Guld. Ref. 3445/6. 35mm. | 65 000 SEK |
1221 | IWC - Automatic. Automatisk. Guld/läderband. 1950-tal. 34mm. | 5 500 SEK |
1222 | Jaeger-LeCultre - Memovox. Manuell. Stål/läderband. 1950-tal. 34 mm. Boett no. 393471. | 7 000 SEK |
1223 | Rolex - Cellini. Manuell. Guld/läderband. 31x26mm. Ca 1980/90-tal. Boettnr. 4322620. Ref. 4135. | 10 000 SEK |
1224 | IWC - Grand Square. Automatisk. Stål/läderband. 34x34mm Ca 1970. Boett nr 2057913. Ref. 1871. 34x34mm. | 4 500 SEK |
1225 | Stoppur. Heuer - Super Autavia. Manuell. Stål. Sent 60-tal. Plattan 58 mm x 58 mm. Uret 56 mm. ref. 25972. | 18 000 SEK |
1226 | Stoppur. Omega - Stoppur. Boett nr. 3260484, Ref. MG6301. 53mm. 1978. | 1 500 SEK |
1227 | RESEUR, Movado. Trekalendersur. Guld/läderetui. Boett nr. 1249. Ref 208M. | Återrop |
1228 | Patek Philippe - Golden Ellipse. Guld. 22 mm x 27 mm. | 50 000 SEK |
1229 | ARMBANDSUR, herr, Patek Philippe, Calatrava, refnr 3411, manuell, cal 27SC, 18k guld, 1960-tal. | Återrop |
1230 | Jaeger-LeCultre - Memovox. Manuell. Guld. 1950/60-tal. 34mm Boett nr. 591205 p. | 14 000 SEK |
1231 | Cartier - Must de Cartier. Förgyllt silver. Boett nr. 00200500 ref. 1851. 24mm. | 5 500 SEK |
1232 | Rolex - Datejust. Automatisk. Guld/guld. Briljantring. 26 mm. | 70 000 SEK |
1233 | Chopard - Genève. Guld. Manuell. 1960-tal. 19 x 25mm. | Återrop |
1234 | Venta. Manuell. Vitguld. Diamanter ring. Fungerar ej. | 3 000 SEK |
1235 | Jaeger-LeCoultre. Guld. Automatisk. Boett nr 869869. 28,5 x 28,5mm. | 8 000 SEK |
1236 | Spindelur. Antoine Melly. Guld. Emalj, orientaliska pärlor. Frankrike sent 1700-tal. Totalvikt 137g, 54mm. | 14 000 SEK |
1237 | Spindelur. Gudin. Paris, sent 1700-tal. 39mm. | 5 500 SEK |
1238 | SPINDELUR, J Hovenschiöld, Stockholm, 18k guld. | Återrop |
1239 | Spindelur. Vegneur - Genève 1800-tal, rosenstenar. 48mm. | 6 500 SEK |
1240 | Spindelur. Anton Finn. Bemålad emalj, Wien 1800-talets mitt. 55mm. | 6 500 SEK |
1241 | OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal. | 8 000 SEK |
1242 | FRACKUR. Paul Ditisheim - Solvil. 18k guld, 1930-tal. Totalvikt 62,8g. 47mm. | Återrop |
1243 | Frackur Patek Philippe & Cie. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 51g, kedja 11 g. 41mm. | 20 000 SEK |
1244 | Frackur. IWC. Manuell. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 45g, kedjan 30g. 45 mm. | 16 000 SEK |
1245 | Frackur. Baume & Mercier. Guld. Manuell. totalvikt 43g, 37mm. | 5 000 SEK |
1246 | HERRFICKUR MED KLOCKKEDJA, guld bla 18K, manuell, International Watch Co, Schaffhausen. Kedjans vikt 24 gram. | Återrop |
1247 | Frackur. van Cleef & Arpels. Ädelmetall. 1920-tal. Etui. Totalvikt 41g. 41mm. | Återrop |
1248 | BRODERAD TAVLA. Sverige 1778. 17,5 x 23 cm. Samtida bronserad ram 21,3 x 27 cm. | 11 000 SEK |
1249 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 298,5 x 508 cm. Frankrike 1700-talets början. | 170 000 SEK |
1250 | VÄVD TAPET, gobelängteknik. 284 x 295 cm. Flandern omkring 1700. | 30 000 SEK |
1251 | KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm. | 26 000 SEK |
1252 | ZARFS, 12 st, silver med porslinskoppar. Osmanska riket, 1800-talets slut. Höjd 4,5 cm, med kopparna 6,5 cm. | 20 000 SEK |
1253 | ROCK, broderad. Kina omkring 1900. Höjd 133 cm. | 9 500 SEK |
1254 | ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm. | 17 000 SEK |
1255 | SEMIANTIK/OLD BAOTOU. 132 x 65,5 cm. | Återrop |
1256 | SEMIANTIK BEIJING. Art Deco. 292 x 211,5 cm. | 30 000 SEK |
1257 | SEMIANTIK CHODOR CHUVAL. 78 x 118,5 cm. | 16 000 SEK |
1258 | SEMIANTIK DJOSHAGAN. 347,5 x 189 cm. | 5 000 SEK |
1259 | SEMIANTIK DJOZAN. 203,5 x 127 cm. | 6 000 SEK |
1260 | SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm. | 9 000 SEK |
1261 | SEMIANTIK GHOM. 205 x 138 cm. | 12 000 SEK |
1262 | ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm. | 85 000 SEK |
1263 | ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm. | 12 000 SEK |
1264 | SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 345 x 234,5 m. | 75 000 SEK |
1265 | SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL PART SILK. 236 x 154,5 cm (en kortsida med 1 cm slätväv, en med 2 cm slätväv.). | 44 000 SEK |
1266 | SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 205 x 143,5 cm. | 30 000 SEK |
1267 | SEMIANTIK ISFAHAN. 200 x 138,5 cm. | 6 000 SEK |
1268 | MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm. | Återrop |
1269 | SEMIANTIK ISFAHAN. 214 x 140,5 cm. | 6 000 SEK |
1270 | SEMIANTIK ISFAHAN. 214,5 x 140,5 cm. | 6 000 SEK |
1271 | OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm. | 13 000 SEK |
1272 | SEMIANTIK KASHGAI GALLERI. 340,5 x 111,5 cm. | 16 000 SEK |
1273 | ANTIK KAUKASISK/PERSISK KELIM. 302,5 x 164,5 cm. | Återrop |
1274 | SEMIANTIK SILKE KAYSERI SANNOLIKT. 171 x 128,5 samt 1,5 cm slätväv på varje kortsida. | 26 000 SEK |
1275 | ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 205,5 x 135 cm. | 75 000 SEK |
1276 | SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM FIGURAL. 198 x 135 cm. | 26 000 SEK |
1277 | SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm. | 34 000 SEK |
1278 | ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 229 x 137 cm. | 26 000 SEK |
1279 | SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm. | 34 000 SEK |
1280 | SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 65,5 x 56,5 cm. | Återrop |
1281 | SEMIANTIK KESHAN FIGURAL S.K. MOTACHEM SANNOLIKT. 80,5 x 58 cm. | 13 000 SEK |
1282 | SEMIANTIK SILKE KESHAN. 317 x 209,5 cm. | 70 000 SEK |
1283 | SEMIANTIK SILKE KESHAN. 196,5 x 134,5 cm. | 26 500 SEK |
1284 | SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 130 cm. | 16 000 SEK |
1285 | SEMIANTIK SILKE KESHAN. 208,5 x 136 cm. | 18 000 SEK |
1286 | SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 131,5 cm. | 12 000 SEK |
1287 | SEMIANTIK KESHAN. 285,5 x 193,5 cm. | Återrop |
1288 | SEMIANTIK KESHAN. 204 x 132 cm. | 10 000 SEK |
1289 | SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm. | 10 000 SEK |
1290 | SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm. | 9 500 SEK |
1291 | SEMIANTIK KESHAN, möjligen Dabir. 205,5 x 131,5 cm. | 9 500 SEK |
1292 | SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 134 cm. | Återrop |
1293 | SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm. | 4 500 SEK |
1294 | SEMIANTIK/OLD KESHAN. 202 x 134 cm. | 8 000 SEK |
1295 | SEMIANTIK KINA FIGURAL. 350 x 276 cm. | 22 000 SEK |
1296 | SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm. | 17 000 SEK |
1297 | SILKE KINA. 64,5 x 135 cm. | 8 000 SEK |
1298 | ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm. | Återrop |
1299 | ANTIK KIRMAN, möjligen Hosin Kermani/FERAGHAN - SULTANABAD/BACHTIARI/INDISK. 394 x 293 cm. | 120 000 SEK |
1300 | ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm. | 16 000 SEK |
1301 | ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm. | 7 000 SEK |
1302 | SEMIANTIK KIRMAN. 394,5 x 274,5 cm. | Återrop |
1303 | SEMIANTIK KIRMAN. 378 x 280 cm. | 12 000 SEK |
1304 | ANTIK MAHAL. 511,5 x 382,5 cm. | 185 000 SEK |
1305 | ANTIK/SEMIANTIK MAHAL, s.k. Ziegler Mahal. 472,5 x 371 cm. | 100 000 SEK |
1306 | OLD MESHED. 481 x 338 cm (plus långsidorna med 2,5 cm slätväv på varje sida, kortsidorna med ca 7,5 cm slätväv på varje sida med kufiska inskriptioner och inskription. | 46 000 SEK |
1307 | SEMIANTIK NAIN TODESHK. 219 x 141,5 cm. | 11 000 SEK |
1308 | SEMIANTIK/OLD NAIN. 442,5 x 306,5 cm (samt 1 cm slätväv på varje sida). | 55 000 SEK |
1309 | OLD NAIN. 239 x 161,5 cm. | Återrop |
1310 | ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 62 x 67,5 cm. | 4 500 SEK |
1311 | ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm. | 6 500 SEK |
1312 | SEMIANTIK/OLD SAMAN (BACHTIARI-OMRÅDET). 403,5 x 305 cm. | 40 000 SEK |
1313 | SEMIANTIK SAROUK. 303 x 268,5 cm. | Återrop |
1314 | SEMIANTIK SAROUK/MISHAN MALAJIR. 183,5 x 124 cm. | 14 000 SEK |
1315 | SEMIANTIK SAROUK sannolikt. 230 x 132,5 cm. | 7 000 SEK |
1316 | ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm. | 16 000 SEK |
1316A | ANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm. | Återrop |
1317 | SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 361 x 239 - 243,5 cm. | 30 000 SEK |