Frackur med ankargång, matt guldfärgad urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, sk Breguet-visare, mineralglas, kant i form av växtslinga, Urtavla, urverk och boett märkt Paul Ditisheim, Solvil. Verknr. 748892. Bakboett med graverat vapen med texten cuncta deo, insida med gåvogravyr.
Slitage på urtavla. Repor på bakboett.