Mittfältet med polykrom landskapsscen med vattendrag, öar, hjort, hare, fåglar och blommor samt ramverk med slingor, blommor och eviga knuten. Bred brunröd huvudbård med blombuketter och blomranka. Breda sekundärbårder med mönster som ovan. Vissa mönster knutna i silke, flerfärgad silkevarp. Ca 950.000 knutar per kvadratmeter.
Obetydligt slitage, smutsig. Långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsidas slätväv med skada med lagning, fransarna ställvis borta.