Mörkblå botten med polykrom landskapsmedaljong, ramverk med blommor samt tätt mönster av fåglar, blom- och palmettslingor. Brunrödmelerad huvudbård med kartuscher med byggnader i landskap, fåglar, träd och harar.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, fällning, obetydligt hål. En kortsida med smärre skador.