Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
474. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
474. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1583. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
411. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
411. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1303. SEMIANTIK KIRMAN. 378 x 280 cm.
1303. SEMIANTIK KIRMAN. 378 x 280 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
243. Carl Abraham Rothstén, Vårflod i fjällen.
243. Carl Abraham Rothstén, Vårflod i fjällen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
99. Jacob Kulle, Vid stenmuren, motiv från Arild.
99. Jacob Kulle, Vid stenmuren, motiv från Arild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
376. Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy över Skeppsbron, Stockholm.
376. Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy över Skeppsbron, Stockholm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
8. Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor.
8. Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
38. Johan (John) Kindborg, Sommarlandskap med kor.
38. Johan (John) Kindborg, Sommarlandskap med kor.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
315. Ruinlandskap.
315. Ruinlandskap.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
155A. Edward Onslow Ford, Dansös.
155A. Edward Onslow Ford, Dansös.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
100. Olof Krumlinde, Promenad i parken.
100. Olof Krumlinde, Promenad i parken.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
412. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1330. SEMIANTIK VERAMIN. 301 x 206 cm.
1330. SEMIANTIK VERAMIN. 301 x 206 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1165. ÖRHÄNGEN, diamanter 0.40 ct samt odlade pärlor.
1165. ÖRHÄNGEN, diamanter 0.40 ct samt odlade pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1023. HÄNGE, safir (Ceylon) ca 4.75 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 0.75 ct.
1023. HÄNGE, safir (Ceylon) ca 4.75 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
1342. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
1342. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1266. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 205 x 143,5 cm.
1266. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 205 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1152. ÖRHÄNGEN med snidad intaglio i kalcedon.
1152. ÖRHÄNGEN med snidad intaglio i kalcedon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
584. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
584. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
870. SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938.
870. SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1439. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1886-1912).
1439. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1886-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
254. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
254. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
346. Jean Eric Rehn, Bro på vägen mellan Paris och Bryssel.
346. Jean Eric Rehn, Bro på vägen mellan Paris och Bryssel.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
348. Carl August Ehrensvärd, Erotisk scen.
348. Carl August Ehrensvärd, Erotisk scen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
349. Carl August Ehrensvärd, Gracer.
349. Carl August Ehrensvärd, Gracer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
67. GUNNAR WIDFORSS. Signerad Widforss och daterad 1919. Akvarell.
67. GUNNAR WIDFORSS. Signerad Widforss och daterad 1919. Akvarell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1815. INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1815. INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1244. Frackur. IWC. Manuell. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 45g, kedjan 30g. 45 mm.
1244. Frackur. IWC. Manuell. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 45g, kedjan 30g. 45 mm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 17 000 SEK
1777. MAHAKALA, brons.
1777. MAHAKALA, brons.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1054. RING, rubin och 8st briljantslipad diamanter tot ca 1 ct.
1054. RING, rubin och 8st briljantslipad diamanter tot ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1190. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor samt diamanter tot. 0.80 ct.
1190. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor samt diamanter tot. 0.80 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1188. RING, ovalslipad kyanit 5.73 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.48 ct.
1188. RING, ovalslipad kyanit 5.73 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.48 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1279. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm.
1279. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1160. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 1.60 ct.
1160. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 1.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1212. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1212. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1545. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1545. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1339. VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.
1339. VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1658. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
1658. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
478. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1142. RING, odlad Tahitipärla med briljantslipade diamanter tot. ca 0.35 ct.
1142. RING, odlad Tahitipärla med briljantslipade diamanter tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1071. ÖRHÄNGEN, 48 st rubiner tot. ca 3 ct. och diamanter tot. ca 0.25 ct.
1071. ÖRHÄNGEN, 48 st rubiner tot. ca 3 ct. och diamanter tot. ca 0.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1109. RING, H. Stern, turmalin ca 19 ct och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1109. RING, H. Stern, turmalin ca 19 ct och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?