Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
995. GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk.
995. GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
667. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
667. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
614. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
614. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1650. Cui Zifan, Crabs.
1650. Cui Zifan, Crabs.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
1652. Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1651. Xie Zhiguang, Landscape.
1651. Xie Zhiguang, Landscape.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1647. Fan Zeng, Poet.
1647. Fan Zeng, Poet.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
1654. Lin Kai, Cormorants.
1654. Lin Kai, Cormorants.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
649. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
649. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. Carl Milles, "Solsångaren".
195. Carl Milles, "Solsångaren".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1532. FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1532. FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1631. FIGURIN, nefrit. Kina.
1631. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1629. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
1629. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1628. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
1628. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1630. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
1630. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1022. SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894.
1022. SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
729. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.
729. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1816. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1816. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1899. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1899. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1900. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1900. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1902. VATTENDROPPARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1902. VATTENDROPPARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1929. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1929. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1055. ÖRHÄNGEN, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
1055. ÖRHÄNGEN, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
193. Carl Milles, Engelbrekt.
193. Carl Milles, Engelbrekt.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
192. Carl Milles, "Diana".
192. Carl Milles, "Diana".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1429. FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g.
1429. FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par.
479. Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1772. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. Carl Holsoe, "Handarbetande kvinna".
229. Carl Holsoe, "Handarbetande kvinna".
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
235. CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe.
235. CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
791. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600/1700-tal.
791. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1499. MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1499. MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
80. Edvard Bergh, Landskap med björkskog och kor vid vattendrag.
80. Edvard Bergh, Landskap med björkskog och kor vid vattendrag.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
1781. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1870. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1870. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
946. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
431. Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal.
431. Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
530. Matthäus Merian d.y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656).
530. Matthäus Merian d.y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
236. Ludwig Blum, Vy över Jerusalem.
236. Ludwig Blum, Vy över Jerusalem.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
141. Georg Pauli, Historiserande figurstudier.
141. Georg Pauli, Historiserande figurstudier.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
15. Julia Beck, Flodlandskap, Val-Saint-Martin, Normandie.
15. Julia Beck, Flodlandskap, Val-Saint-Martin, Normandie.
Klubbat pris 
470 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
140. Anna Gardell-Ericson, Flicka med krus, Bretagne.
140. Anna Gardell-Ericson, Flicka med krus, Bretagne.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
156. Helmer Osslund, Älvlandskap i sensommarfärger.
156. Helmer Osslund, Älvlandskap i sensommarfärger.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
56. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
56. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
430. Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas.
430. Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
646. TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.
646. TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.
Klubbat pris 
3 300 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
665. VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.
665. VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1590. SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.
1590. SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
181. Carl Larsson, "Nyårskort".
181. Carl Larsson, "Nyårskort".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1510. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1510. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1450. SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234).
1450. SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1638. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
1638. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1542. RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal.
1542. RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1453. STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368).
1453. STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
54. Carl Johansson, Vinterväg.
54. Carl Johansson, Vinterväg.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
224. Eugène Delaplanche, "Zéphyr".
224. Eugène Delaplanche, "Zéphyr".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
310. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 267,5 x 256 cm. Flandern 1600-tal.
310. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 267,5 x 256 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK