Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1030. MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849.
1030. MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
979. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
979. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
802. BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal.
802. BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
633. Damarbetsbord. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
633. Damarbetsbord. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
708. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
708. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
277. Armand Guillaumin, Landskap med två figurer.
277. Armand Guillaumin, Landskap med två figurer.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
954. KARAFF, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
954. KARAFF, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
198. John Bauer, "Humpe".
198. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
953. URNOR med INSATSER, ett par, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
953. URNOR med INSATSER, ett par, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
855. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
855. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
856. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
856. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
857. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period.
857. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1782. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1782. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1446. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1446. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1642. PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft.
1642. PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
230. Paul Fischer, "Harriet 1902".
230. Paul Fischer, "Harriet 1902".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1888. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1888. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1797. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin.
1797. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1743. SALTKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1743. SALTKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
874. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
874. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
890. SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
890. SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
837. POKALGLAS. 1700-tal.
837. POKALGLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
834. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
834. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
841. SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.
841. SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1609. VAS, brons. Japan, omkring 1900. Märkt i botten.
1609. VAS, brons. Japan, omkring 1900. Märkt i botten.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
756. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
756. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
798. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
798. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
883. SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
883. SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1479. VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644).
1479. VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1500. TRUMMA, brons. Arkaiserande.
1500. TRUMMA, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1482. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
1482. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1608. FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1608. FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1677. GUDOM, Blanc de Chine. Qing dynastin, 1600-tal.
1677. GUDOM, Blanc de Chine. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
846. TAZZA, rött glas. 1800-tal.
846. TAZZA, rött glas. 1800-tal.
Klubbat pris 
4 300 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1487. GUANYIN, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1487. GUANYIN, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. ÖRHÄNGEN, 14 briljantslipade diamanter, tot. 2.03 ct.
1338. ÖRHÄNGEN, 14 briljantslipade diamanter, tot. 2.03 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1263. ÖRHÄNGEN, 622 briljantslipade diamanter, tot. 4.03 ct.
1263. ÖRHÄNGEN, 622 briljantslipade diamanter, tot. 4.03 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1234. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 2.91 ct, i form av hjärta.
1234. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 2.91 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1198. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.68 ct.
1198. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.68 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1233. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.79 ct.
1233. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.79 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
212. Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett".
212. Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1332. RING, 192 briljantslipade diamanter, tot. 3.65 ct.
1332. RING, 192 briljantslipade diamanter, tot. 3.65 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1339. ÖRHÄNGEN, 154 briljantslipade diamanter, tot. 3.33 ct.
1339. ÖRHÄNGEN, 154 briljantslipade diamanter, tot. 3.33 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1139. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 1 ct, i form av kors.
1139. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 1 ct, i form av kors.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1344. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.68 ct.
1344. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
814. ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.
814. ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1528. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1528. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1616. VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1616. VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1820. VAS, porslin. Omkring 1900.
1820. VAS, porslin. Omkring 1900.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1174. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.94 ct.
1174. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.94 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
19. Arvid Mauritz Lindström, Sällskap på sommaräng.
19. Arvid Mauritz Lindström, Sällskap på sommaräng.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
538. Catharina Christina Ålenning-Krey, Kristus på korset.
538. Catharina Christina Ålenning-Krey, Kristus på korset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1255. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct, i form av hjärta.
1255. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
104. Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".
104. Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1195. ARMBAND, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. 10.30 ct.
1195. ARMBAND, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. 10.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
1256. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 3.01 ct, i from av hjärta.
1256. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 3.01 ct, i from av hjärta.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1862. SKÅL, porslin. 1600-tal.
1862. SKÅL, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1849. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynasitn, Wanli (1572-1620).
1849. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynasitn, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1865. SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1865. SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1850. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Troligen 1600-talets mitt.
1850. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Troligen 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
596. SKÅP. Nordeuropa, 1700-talets mitt. Rokoko.
596. SKÅP. Nordeuropa, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
415. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792).
415. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1577. SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin (1644-1912).
1577. SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK