Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1687. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
1687. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
547. Egron Lundgren, Spansk flicka bärande bricka med vinkrus och vinglas.
547. Egron Lundgren, Spansk flicka bärande bricka med vinkrus och vinglas.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1036. BÄGARE, Turkiet omkring 1900. Senare franska kontrollstämplar.
1036. BÄGARE, Turkiet omkring 1900. Senare franska kontrollstämplar.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1681. FIGURIN, blanc de chine. Kina, 1900-tal.
1681. FIGURIN, blanc de chine. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
554. Jacob Axel Gillberg, Empireherre.
554. Jacob Axel Gillberg, Empireherre.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
553. Johan Henrik Scheffel Efter, "Prinsessan Hedvig Sofia" (1681-1708).
553. Johan Henrik Scheffel Efter, "Prinsessan Hedvig Sofia" (1681-1708).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
819. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
819. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1582. VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal.
1582. VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1457. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1457. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
919. SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.
919. SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
825. FAT, av Nicholas Kelk (London 1638-1688).
825. FAT, av Nicholas Kelk (London 1638-1688).
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1583. URNA med LOCK, pekinglas. Kina.
1583. URNA med LOCK, pekinglas. Kina.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1895. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1895. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
981. KRYDDKAR, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1767-1769.
981. KRYDDKAR, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1767-1769.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1034. STRÖSKEDAR, ett par, av Gustaf Folker, Stockholm 1824.
1034. STRÖSKEDAR, ett par, av Gustaf Folker, Stockholm 1824.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1632. PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina.
1632. PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1476. MINIATYRVAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1476. MINIATYRVAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
845. BÅLSKÅL, glas. Sverige, 1800-tal.
845. BÅLSKÅL, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1030. MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849.
1030. MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
857. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period.
857. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
887. KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
887. KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1343. SLIPSNÅL, rosenslipad diamanter, sekelskifte 1900.
1343. SLIPSNÅL, rosenslipad diamanter, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1475. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1475. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1029. MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830.
1029. MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
326. BÖCKER/HÄFTEN, 10 st.
326. BÖCKER/HÄFTEN, 10 st.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
208. Carl Eldh, "Anna".
208. Carl Eldh, "Anna".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
775. LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.
775. LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
823. SALTKAR. Karl Johan.
823. SALTKAR. Karl Johan.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1458. STEMCUP, keramik. Yuan (1271-1368)/Ming dynastin (1368-1644).
1458. STEMCUP, keramik. Yuan (1271-1368)/Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1686. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
1686. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1502. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
1502. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. LJUSSTAKE, av Stephan Schirmer, Nürnberg. Barock, 1600-tal.
773. LJUSSTAKE, av Stephan Schirmer, Nürnberg. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
774. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
774. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1575. SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
1575. SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1578. SNUSFLASKOR, fem stycken, sten och pekingglas. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1578. SNUSFLASKOR, fem stycken, sten och pekingglas. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1842. Fat, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
1842. Fat, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
866. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800.
866. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
366. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 85,5 x 63 cm.
366. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 85,5 x 63 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1952. VAS, porslin. Qing dynastin.
1952. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1827. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
1827. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1826. KOPPAR, fyra stycken, porslin. Kina, troligen Republik.
1826. KOPPAR, fyra stycken, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1768. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1768. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1550. BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912).
1550. BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 900 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1792. VAS, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1792. VAS, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1672. GLASMÅLNINGAR, ett par. Qing dynastin, 1800-tal.
1672. GLASMÅLNINGAR, ett par. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
850. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
850. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1644. SKULPTUR, sten, Kina.
1644. SKULPTUR, sten, Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1806. BOJAN, porslin. Kina omkring år 1900.
1806. BOJAN, porslin. Kina omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1625. KOPP, nefrit. Kina.
1625. KOPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1626. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
1626. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1869. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1869. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1864. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1864. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1957. FAT, porslin. Vietnam, 15/1600-tal.
1957. FAT, porslin. Vietnam, 15/1600-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1587. KANNA, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1587. KANNA, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1777. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-talets slut.
1777. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
557. Johan Erik Bolinder, "Vilhelmina Beck-Friis" (1775-1856).
557. Johan Erik Bolinder, "Vilhelmina Beck-Friis" (1775-1856).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1567. SNUSFLASKOR, fem stycken, försilvrat tenn. Tibet, omkring 1900.
1567. SNUSFLASKOR, fem stycken, försilvrat tenn. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1892. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1892. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1571. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
1571. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1886. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1886. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1960. FAT, ett par, porslin. Kina.
1960. FAT, ett par, porslin. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1618. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1618. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1636. SKULPTUR, nefrit. Kina.
1636. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1767. NATTLJUSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1767. NATTLJUSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1521. MINIATYRVAS, cloisonné. 1600-tal.
1521. MINIATYRVAS, cloisonné. 1600-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK