BÄGARE, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Daterad i gravyren 1715.
Delvis förgylld. Raka sidor, livet med graverat spegelmonogram i lagerkrans under adlig krona samt Elisabet Stålpe Ao 1715. Undertill graverad lodangivelse: 13 lod. Höjd 11,5 cm, vikt 159 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in