Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1906. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1906. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1736. SERVISDELAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1736. SERVISDELAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1727. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1727. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1728. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1324. ARMBAND, WA Bolin, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct.
1324. ARMBAND, WA Bolin, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1075. RING, briljantslipad diamant, 4.01 ct.
1075. RING, briljantslipad diamant, 4.01 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
1933. JARDINIÈRE, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1933. JARDINIÈRE, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1779. FAT ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
1779. FAT ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1749. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1749. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
975. TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715.
975. TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1656. Wu Changshou Attributed to, Peonies and Chickens.
1656. Wu Changshou Attributed to, Peonies and Chickens.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
969. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
969. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1738. STEKFAT, kompaniporslin,  Qing dynastin Qianlong (1736-1795).
1738. STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1891. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1891. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1918. TRÄDGÅRDSURNA, porslin. Qing dynastin.
1918. TRÄDGÅRDSURNA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
1685. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1685. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1596. SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868).
1596. SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1701. SKÅL, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1701. SKÅL, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
770. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
770. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
669. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
669. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1227. DROPPSLIPAD DIAMANT, oinfattad 1.02 ct.
1227. DROPPSLIPAD DIAMANT, oinfattad 1.02 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1228. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.02.
1228. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.02.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
749. BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
749. BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
771. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
771. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
177. Anders Zorn, "August Saint Gaudens II".
177. Anders Zorn, "August Saint Gaudens II".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
168. ANDERS ZORN, Mjukgrundsetsning, 1898, signerad.
168. ANDERS ZORN, Mjukgrundsetsning, 1898, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1953. URNA, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
1953. URNA, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1927. KAFFEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1927. KAFFEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1742. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1742. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1923. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1923. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1438. FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv.
1438. FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Anders Zorn, "August Strindberg".
167. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
166. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
166. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
99. Carl Wilhelmson, "I viken".
99. Carl Wilhelmson, "I viken".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1006. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Yttreaus, Uppsala 1787. Gustavianska.
1006. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Yttreaus, Uppsala 1787. Gustavianska.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9. John Bauer, "Herr Birre och trollen".
9. John Bauer, "Herr Birre och trollen".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1439. FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.
1439. FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
630. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
630. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1150. BROSCH, cabochonslipad smaragd med diamanter, ca 1915.
1150. BROSCH, cabochonslipad smaragd med diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1060. HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal.
1060. HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant samt orientalisk pärla, ca 1910.
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant samt orientalisk pärla, ca 1910.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
249. Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål.
249. Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
650. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
650. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1097. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.60 ct.
1097. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.60 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
635. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
635. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
680. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
680. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
266. Jan Hermann Barend Koekkoek, Fartyg i skymning.
266. Jan Hermann Barend Koekkoek, Fartyg i skymning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
599. SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut.
599. SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1068. BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.
1068. BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1062. RING, tre gammalslipade diamanter, vardera ca 1.70 ct samt 0.70 ct, 0,70. ct.
1062. RING, tre gammalslipade diamanter, vardera ca 1.70 ct samt 0.70 ct, 0,70. ct.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
803. AUTOMATUR. Sydtyskland, 1500-talets slut.
803. AUTOMATUR. Sydtyskland, 1500-talets slut.
Klubbat pris 
3 700 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK
438. Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen.
438. Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
469. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
469. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. Johan Ericson, Trädgårdsland, Meudon, Frankrike.
50. Johan Ericson, Trädgårdsland, Meudon, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
138. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1645. Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon.
1645. Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
675. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
675. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
668. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
668. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1653. Ya Ming, Landscape.
1653. Ya Ming, Landscape.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1648. Xu Linlu, Shrimps.
1648. Xu Linlu, Shrimps.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1646. Xu Linlu, Flowerpot with Red Chrysantemum.
1646. Xu Linlu, Flowerpot with Red Chrysantemum.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1649. Cui Zifan, Cat with red Yarn and Goldfishbowl.
1649. Cui Zifan, Cat with red Yarn and Goldfishbowl.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK