Fanerat med mahogny. Skiva av vit carraramarmor. Rektangulärt. Dekor av kannelyrer och snidade bladrosetter. Fotkryss med urna. Längd 134, bredd 57, höjd 90,5 cm.
Fotkryss med lagningar.