Nr. | Föremål | Klubbat pris |
516 | GUSTAF HOLMDAHL, takarmatur, 1920-tal. | 7 500 SEK |
517 | AXEL EINAR HJORTH, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929. | 20 000 SEK |
518 | AXEL EINAR HJORTH, taburett "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1929. | 7 500 SEK |
519 | AXEL EINAR HJORTH, skåp "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929. | 38 000 SEK |
520 | IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk. | 25 000 SEK |
521 | FOLKE BENSOW, bord "Trädgårdsmöbeln Näfverqvans n:r 10", Näfveqvarns Bruk. | 60 000 SEK |
522 | ANNA PETRUS, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 29 000 SEK |
523 | ANNA PETRUS, trädgårdsurna "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 9 000 SEK |
524 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 23 000 SEK |
525 | OLOF HULT, trädgårdsurna, "Mikrokosmos" Näfveqvarns Bruk. | 9 000 SEK |
526 | FOLKE BENSOW, taburetter, 1 par, "Trädgårdsmöbeln nr:2" Näfveqvarns Bruk. | 37 000 SEK |
528 | FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | 15 500 SEK |
529 | FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | 16 000 SEK |
531 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk. | 18 000 SEK |
532 | IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk. | 4 000 SEK |
533 | CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk. | 3 800 SEK |
534 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 21 000 SEK |
535 | ANNA PETRUS, brasställ, sannolikt Herman Bergman 1920-tal. | 16 000 SEK |
537 | OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurnor 1 par, 1920-30-tal. | 3 000 SEK |
538 | OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurna, 1920-30-tal. | 4 500 SEK |
539 | OKÄND FORMGIVARE, möjligen Carl Malmsten, dagbädd, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1920-tal. | 36 000 SEK |
540 | MATGRUPP, 7 delar, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, möjligen formgiven av Carl Malmsten, 1920-30-tal. | Återrop |
541 | OKÄND FORMGIVARE, taburett, möjligen Albin Stark, Sverige 1920-30-tal. | 13 000 SEK |
542 | OKÄND FORMGIVARE, pelarbord, Nordiska Kompaniet 1920-30-tal. | 4 000 SEK |
543 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931. | Återrop |
544 | OKÄND FORMGIVARE, spegel, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1920-30-tal. | 12 500 SEK |
545 | OKÄND FORMGIVARE, spegel, Sverige 1930-tal. | 15 500 SEK |
546 | TAKARMATUR, vitmetall, 1920-30-tal. H ca 80. | Återrop |
547 | SYLVIA STAVE, ljusstakar, 1 par, CG Hallberg, 1933. | Återrop |
548 | GUSTAF ISAK CLASON, vilstol, Stockholm Nya Järnsängsfabrik 1930. | Återrop |
549 | GUSTAF ISAK CLASON, vilstol, Källemo 2008. | Återrop |
550 | JOHAN PETTER JOHANSSON, armatur,"Triplex-pendel", ASEA, 1920-30-tal. | 7 500 SEK |
551 | JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA Enköping 1920-30-tal. | 9 000 SEK |
552 | OSCAR NILSSON, fåtöljer, 1 par, ca 1933, för snickarmästare Albin Johansson Stockholm Stads Hantverksförening. | 54 000 SEK |
553 | OSCAR NILSSON, möjligen, byrå, Sverige 1940-tal. | 46 000 SEK |
554 | AXEL EINAR HJORTH, pallar, 1 par "Lovö" NK Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 35 000 SEK |
555 | AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 8 500 SEK |
556 | AXEL EINAR HJORTH, soffbord, "Lovö" Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 25 000 SEK |
557 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 31 000 SEK |
558 | AXEL EINAR HJORTH, 4 stolar, 2 karmstolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1930-tal. | 90 000 SEK |
559 | AXEL EINAR HJORTH, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 44 000 SEK |
560 | AXEL EINAR HJORTH, bord, egen verkstad, Stockholm 1940-tal. | 9 500 SEK |
561 | CARL MALMSTEN, sekretär 1920-tal. | 33 000 SEK |
562 | CARL MALMSTEN, sybord, 1920-tal. | 8 000 SEK |
563 | CARL MALMSTEN, spegel, Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | 8 500 SEK |
566 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1920-30-tal. | Återrop |
567 | CARL MALMSTEN, matbord. | 6 000 SEK |
568 | CARL MALMSTEN, stolar, 1 par Nordiska Kompaniet, 1920-tal. | 6 000 SEK |
569 | KONSOLBORD, Nordiska Kompaniet, Sverige, 1920-tal. | Återrop |
570 | OTTO SCHULZ, fåtöljer ett par, Boet, Göteborg 1930-tal. | 17 500 SEK |
571 | TABURETT, Otto Schulz, Boet, Göteborg 1930-tal. | Återrop |
572 | CARL MALMSTEN, fåtölj "Jättepaddan", O.H. Sjögren. | 26 000 SEK |
573 | EDVIN OLLERS, bokstöd, 1 par, Stockholm 1938. | 7 000 SEK |
574 | EDVIN OLLERS, vas, Schreuder & Olssons Tenngjuteri, Stockholm 1940. | 3 100 SEK |
575 | SOFFBORD, Alvar Andersson, Stockholms Stads Hantverksförening, 1930-tal. | Återrop |
576 | ERIC CHAMBERT, soffa/dagbädd, Chamberts möbelfabrik Norrköping, 1930-tal. | 29 000 SEK |
577 | ERIC CHAMBERT, fåtöljer, 1 par, Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930-tal. | 80 000 SEK |
578 | GUNNAR ASPLUND, karmstol "Futura" för Göteborgs Rådhus ca 1935. | 25 000 SEK |
579 | FRITZ KURZ, takarmatur, Orrefors, 1940-tal. | 16 000 SEK |
580 | VÄGGVITRINSKÅP, Mats David Gahrn, Sverige, 1900-talets slut. | Återrop |
581 | BRUNO MATHSSON, "arbetsstolen 36" , Firma Karl Mathson, 1937. | 9 500 SEK |
582 | BRUNO MATHSSON, "Annika", för firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1930-tal. | 9 500 SEK |
583 | BRUNO MATHSSON, "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 15 500 SEK |
584 | BRUNO MATHSSON, "arbetsstolen nr 41", 1 par, Firma Karl Mathsson, 1940-50-tal. | 6 500 SEK |
585 | G.A. BERG, skåp, Stockholm 1940-tal. | 21 000 SEK |
586 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj med fotpall, "Stora Eva", Triva-serien, NKs verkstäder i Nyköping, 1950-60-tal. | 35 000 SEK |
587 | CARL-AXEL ACKING, karmstolar, 4 st "Tokyo", sannolikt Nordiska Kompaniet verkstäder ca 1960. | 8 500 SEK |
588 | OKÄND FORMGIVARE, taklampa möjligen Bertil Brisborg, Nordiska Kompaniet 1950's. | 8 000 SEK |
589 | ATELJÉ LYKTAN, takkrona och lampetter, 1 par, 1940-tal modell nr 117. | 3 500 SEK |
590 | SKÅP, sannolikt Oscar Nilsson, Bodafors 1940-50-tal. | Återrop |
591 | CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Finland 1950-tal. | 36 000 SEK |
592 | CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, bänk/bord, 1950-tal. | 3 000 SEK |
593 | OSCAR NILSSON, skåp, sannolikt utfört av snickarmästare J Wickman, Stockholm, 1940-tal. | 17 000 SEK |
594 | CARL MALMSTEN, fåtölj "Marino". | Återrop |
595 | AXEL LARSSON, karmstolar, 4 st, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 12 500 SEK |
596 | GEORG JENSEN, moccaservis tre delar "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918-20, | Återrop |
597 | GEORG JENSEN, skål med såsslev, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-77, sterling. | 19 000 SEK |
598 | GEORG JENSEN, kandelaber för fem ljus, Köpenhamn 1925-32, sterling. | 110 000 SEK |
599 | GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn 1919-27, | 70 000 SEK |
600 | GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1917, 830/1000 silver, | 16 000 SEK |
601 | JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar samt tång, George Jensen, Köpenhamn ca 1919. | 25 000 SEK |
602 | JOHAN ROHDE, bonbonnière, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, | 7 500 SEK |
603 | GEORG JENSEN, skålar, 1 par, Köpenhamn 1915-32. | 8 000 SEK |
604 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1918, 830/1000 silver, | 5 000 SEK |
605 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77. | 55 000 SEK |
606 | GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1919-20, | 27 500 SEK |
607 | GEORG JENSEN, skålar, ett par, Köpenhamn 1917-21 (en stpl 1918), 830/1000 silver, | 11 500 SEK |
608 | GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn, 1919-1927, sterling. | 11 500 SEK |
609 | GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn, Danmark, 1925-32, sterling. | 5 000 SEK |
610 | GUNDORPH ALBERTUS, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling. | Återrop |
611 | GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1925-33, sterling. | 4 000 SEK |
612 | JOHAN ROHDE, gräddkanna och sockerskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, | 6 500 SEK |
613 | GEORG JENSEN, gräddsnipa och skål, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 8 500 SEK |
614 | JOHAN ROHDE, 145 delar bestickuppsättning "Konge/Acorn", Georg Jensen, Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-54. | 88 000 SEK |
615 | JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 50 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, | 40 000 SEK |
616 | HARALD NIELSEN, kaffeservis samt bricka, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling, | 25 000 SEK |
617 | HARALD NIELSEN, gräddkanna och sockerskål,Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 6 000 SEK |
618 | HARALD NIELSEN, kaffeservis tre delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-54, sterling, | 23 000 SEK |
619 | HARALD NIELSEN, bestick, 65 delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77. | 33 000 SEK |
620 | HARALD NIELSEN, bägare, 6 st, Georg Jensen 1945-77, sterling, | 5 000 SEK |