AXEL EINAR HJORTH, 4 stolar, 2 karmstolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1930-tal.
Furu, syrabetsad och oljad, järnspik, lösa tygklädda sitsar.
Smärre skador och slitage. (6)
Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se bild 130. Modellen marknadsfördes som "Sportstugemöbel".
×
Logga in
Kunde inte logga in