BRUNO MATHSSON, "Annika", för firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1930-tal.
Skiva av mahogny, benställning av skiktlimmad björk. Etikettmärkt Bruno MATHSSON FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN samt Bruno MATHSSON Möbler (handsignerad BM 36). Höjd 34 cm, diameter 55 cm.
Slitage, repor.
Modellen formgiven år 1936.
×
Logga in
Kunde inte logga in