Mahogny, ek, sidorna med stiliserade inläggningar i flera träslag, snidade fötter med skurna palmetter. Rosa sammetsplysch. Längd 205 cm, djup 80 cm, höjd 80 cm.
Smärre skador och slitage.
Red. Otto Schulz, Tidskriften Boet 1931, jämför möbler sid 151-162 samt årgång 1933, sid 111-120.