Alm, tre sidor tapetserade med Stockholmskarta, två dörrar. Inredning med bestickslådor. Märkt med metallbricka AKTIEBOLAGET G.A. Berg Stockholm. Höjd 135 cm, bredd 115 cm, djup 40,5 cm. 2 olika nycklar medföljer.
Planscherna gulnade, smärre skador, repor och slitage.