Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
577. BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.
577. BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. BORDSPENDYL. Belgien, 1800-talets början. Empire.
543. BORDSPENDYL. Belgien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
17. Elsa Beskow, "Hattstugan".
17. Elsa Beskow, "Hattstugan".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
176. Frederick William MacMonnies, Dansande backant med barn.
176. Frederick William MacMonnies, Dansande backant med barn.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
540. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1607. FAT, porslin, Qing dynastin.
1607. FAT, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
740. BORDSSURTOUT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustaviansk.
740. BORDSSURTOUT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
576. BORDSPLATEAU. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
913. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.86 ct.
913. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.86 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1015. ARMBAND, 80 briljantslipade diamanter, tot. 3 ct.
1015. ARMBAND, 80 briljantslipade diamanter, tot. 3 ct.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Caritas, Allegori över kärleken.
272. Caritas, Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
78. Carl Fredrik Hill, Träd vid vattendrag.
78. Carl Fredrik Hill, Träd vid vattendrag.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
507. BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1287. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1287. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1588. BIDÉ, kompaniporslin. Qianlong, Kina 1700-tal.
1588. BIDÉ, kompaniporslin. Qianlong, Kina 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
262. Madonnan med barnet.
262. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
864. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
864. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
924. RING, briljantslipad diamant, 1.03 ct.
924. RING, briljantslipad diamant, 1.03 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
955. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.96 ct.
955. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
86. Helmer Osslund, Våreldar.
86. Helmer Osslund, Våreldar.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
31. Carl Skånberg, Från Venedigs utkanter.
31. Carl Skånberg, Från Venedigs utkanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1329. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
1329. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
77. Carl Fredrik Hill, "Exotisk vegetation".
77. Carl Fredrik Hill, "Exotisk vegetation".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
332. Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821).
332. Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Nils Forsberg, Flanörer, Rue Gabrielle, Montmartre.
91. Nils Forsberg, Flanörer, Rue Gabrielle, Montmartre.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
249. Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden.
249. Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
604. POKAL, flügelglas. Tyskland, 1600-tal.
604. POKAL, flügelglas. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
175. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
175. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
224. Komposition med urna, fågel och blomstergirland.
224. Komposition med urna, fågel och blomstergirland.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
241. Motiv med falkar och tubkikare.
241. Motiv med falkar och tubkikare.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
756. BEGRAVNINGSBÄGARE av Paul Zachun, Norrköping 1726.
756. BEGRAVNINGSBÄGARE av Paul Zachun, Norrköping 1726.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1340. SPEGELGLASMÅLING. Qing dynastin, 1700-tal.
1340. SPEGELGLASMÅLING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1522. FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1522. FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
37. Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh".
37. Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
505. AMPEL, för ett ljus. Nordeuropa, 1800-talets början.
505. AMPEL, för ett ljus. Nordeuropa, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. Anders Sandström, Uggla.
172. Anders Sandström, Uggla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
166. Kent Ullberg, "Örnklippa".
166. Kent Ullberg, "Örnklippa".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
847. ARMBAND, smaragder med antikslipade diamanter, 1950-tal.
847. ARMBAND, smaragder med antikslipade diamanter, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
651. PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.
651. PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1293. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1293. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1551. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1551. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1406. KANNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1406. KANNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
734. SKÅL, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797.
734. SKÅL, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
557. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
65. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
65. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1289. HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1289. HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
482. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
482. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
387. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
387. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
663. SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
663. SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
386. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
781. SALTKAR, ett par, av Magnus Graff, S:t Petersburg 1776.
781. SALTKAR, ett par, av Magnus Graff, S:t Petersburg 1776.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1590. MATKNIVAR, åtta stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1590. MATKNIVAR, åtta stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
733. KAROTT, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1781. Gustavianskt.
733. KAROTT, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1781. Gustavianskt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1152. SEMIANTIK GHOM PART SILK. 332,5 x 210 cm.
1152. SEMIANTIK GHOM PART SILK. 332,5 x 210 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
693. DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft.
693. DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1409. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1409. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1259. GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti.
1259. GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
372. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher".
372. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
970. RING, två briljantslipade diamanter, tot. 1.46 ct.
970. RING, två briljantslipade diamanter, tot. 1.46 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
846. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera ca 0.70 ct samt mindre, 1930-tal.
846. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera ca 0.70 ct samt mindre, 1930-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1534. TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1534. TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
52. Anton Genberg, Vinterlandskap från Jämtland.
52. Anton Genberg, Vinterlandskap från Jämtland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1274. SKULPTUR, trä. Qing dynastin.
1274. SKULPTUR, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1546. SKÅL, porslin. Ming dynastin med Jiajings sex karaktärers märke.
1546. SKÅL, porslin. Ming dynastin med Jiajings sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1333. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
1333. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
548. BORDSPENDYL. "L Grognot a Paris" Frankrike. Empire.
548. BORDSPENDYL. "L Grognot a Paris" Frankrike. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?