Nr. | Föremål | Ändringar |
57 | Anders Zorn, "En Eva". | Felaktigt angiven proveniens ingenjör E. Starwing. |
87 | HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99. | Ursprungligen gåva från konstnären till nuvarande ägares mormor. / Originally gift directly from the artist to the current owners grandmother. |
111 | Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez". | Litteratur: Bo Lindwall, "Då och Nu. Svenskt konstliv under 150", SAK, 1982, omnämnd sid 58 samt avbildad halvsida, sid 59. / Literature: Bo Lindwall, "Då och Nu. Svenskt konstliv under 150", SAK, 1982, mentioned page 58 and illustrated half page, page 59. |
112 | Carl Fredrik Hill, Skogsbacke med björkar. | Uppfodrad duk. / Relined canvas. |
137 | John Bauer, "Troll". | Felaktigt utrop i den tryckta katalogen./Wrong estimate in printed catalogue. |
211 | Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs". | Målning på papper uppklistrad på duk. |
219 | Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?). | Porträttet föreställer "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?). Hon var gift med 1. bergsfogden Ekvall. 2. Kjellerstedt.
Proveniens: Tidigare i fröken Gertrud Falcks samling, Bokhaga. (SPA 1977:324) |
262 | Madonnan med barnet. | Troligen bysantinsk Gudsmodersikon. |
277 | Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj. | Utrop 80-100.000 kr |
297 | Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben. | Utrop 70-75.000 kr |
352 | Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818). | Exportförbud/ Not allowed for export |
368 | ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer. | Hans art/In the manner of |
370 | NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553. | Ej avbildad i katalogen/Not illustrated in catalogue. |
371 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing". | Etsning 1630. Ej avbildad i katalogen/ Etching 1630. Not illustrated in catalogue. |
424 | KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början. | Skivan märkt "Frisk No 4" med rödkrita. |
428 | KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Nedre hyllplanet möjligen ursprungligen med marmorskiva. |
494 | LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal. | LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal. Omarbetad, kompletterad, flertalet prismor äldre. Nytt utrop 75000-100000 kr |
503 | AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början. | En ljuspipa med ljusmanschett saknas. |
621 | VINGLAS. 1700-tal, troligen England. | Fel bild i tryckt katalog. |
622 | VINGLAS. England, 1700-talets slut. | Fel bild i tryckt katalog. |
658 | FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71. | Nagg. |
683 | PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock. | Mitten av fatet med liten lagning. |
736 | SALTKAR, 2 st olika, ett av Silwester Wohlgemut, Celle 1730-tal, ett av ACW, Wien 1784. | Marks underneath fair, interior gilding good, overall some wear. |
768 | SKED med kronknopp, Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början. | Ej Vä. Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början. |
818 | BROSCH, Cartier, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | En sten med skada/ one stone with damage. |
820 | RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal. | Stenens storlek ca 1.60 ct. |
829 | RING, blå fasettslipad safir, 9.02 ct, med droppslipade diamanter, tot. 1.28 ct. | Safiren är troligtvis diffusionsbehandad, dvs coated. The sapphire is probably diffusion treated, ie coated. |
836 | RING, gammalslipad diamant, ca 1,30 ct, samt mindre åttkantslipade diamanter, ca 1910. | Skenan med tennlödning/leadrepair to the shank. |
910 | COLLIER, W.A. Bolin, diamanthänge, tot. ca 3 ct, med två rader orientaliska samt odlade pärlor. 8,8-3,3 mm. | Pärlorna består av naturliga samt odlade pärlor, de större är mestadels odlade. |
1046 | COLLIER, briljantslipad diamant, 3.77 ct, infattad i guldcollier. | Kvalitet ca H-J/VS. Quality app H-J/VS. |
1084 | RING, smaragdslipad diamant, ca 2 ct med droppslipade smaragder. | Kvalitet ca J/Inclusion. |
1129 | VÄVNAD, gobelängteknik. 37,5 x 44,5 cm. Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren. | Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren. Litteratur: Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51. |
1131 | ROCK, vävd och broderad. Höjd 147 cm. Kina 1930-tal. | Några gyllene trådar är lösa, en ögla för knapp är sönder. |
1156 | SEMIANTIK HERIS. 461,5 x 374 cm. | Huvudbården med två små hål |
1173 | MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185. | SEMIANTIK JAMSHIDI SLÄTVÄV. |
1347 | RULLMÅLNING, Qing dynastin. | Samling/Collection Karl Wilhelm Gerdhem. |
1397 | PENSELKOPP, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | : En |
1405 | FAT, porslin. Qing dynastin. | Qing dynasty. |
1408 | FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | Skador, lagningar. |
1423 | SKÅLFAT, porslin. Japan, Edo. | Edo. |
1426 | URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Base replaced (presumably very old repair). Cover original |
1511 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke. | Qing dynastin. |
1534 | TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti. | Nagg på en sida. |
1564 | URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Halsen avkortad. |
1565 | URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Avkortad hals. |
1582 | URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke. | Purchased by the present owner in Beijing 1962. |
1585 | SERVIS, 175 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Det skall vara 175 delar. |