Fanerade med alrot. Beslag och fottrissor av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Signerade med bläck i resp. låda "And: Lundelius Stockholm" samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 65, bredd 35, höjd 73 cm. En nyckel medföljer.
Senare lås.