Förgylld och bronserad. Snidad dekor av blommor, rocailler samt akantus. Urtavlan märkt "Hovenschöld Stockholm". Fodralet märkt ILS. Höjd 83, bredd 45 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Spricka i fodralet, slitage på förgyllning samt urtavlan.