Nr. | Föremål | Ändringar |
4 | Skrivskåp, av Johan Söderberg (instrumentmakare under snickarämbetet i Stockholm 1803-1820) Empire.ursp. kabinettpiano, | av Johan Söderberg (instrumentmakare under snickarämbetet i Stockholm 1803-1820) ursprungligen kabinettpiano.
Proveniens Anders Wahrendorff (1759-1848) |
19 | Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | Nyckel medföljer. |
66 | Karmstolar, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska. | Renoverade
Originalstoppning
God kondition |
123A | Bordspendyl, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-84), Rokoko. | Klockan numrerad 445.
Mässingsbeslagen tillskrivna Gustaf Fredrich Bauman, gelbgjutare i Stockholm 1759-64. |
160A | Kista, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets senare del, Barock. | Enligt uppgift kung Karl XV:s samling.
Christian Hammers (1818-1905) samlingar
Hans auktion "Serie II", J.M. Heberle, Köln 1893, katalognummer 1004. |
170 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | Fel lock på bild- lock förväxlat med nr 171. Säljes med rätt lock. |
171 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | Fel lock på bild. Locket förväxlat med nr 170. Säljes med rätt lock. |
182A | Reseglob med etui, av T. Harris & Son (globfabrikörer verksamma i London, 1802-1907), daterad 1812. | The precise measurements of the globe is as follows: The globe's diameter excluding the axis pins 70, the case's diameter 76mm. |
206 | Trädgårdsurna, efter Ferdinand Rings modell för Höganäs, 1900-tal. | Urnan är senare från 1900-talet. |
208 | Pokal, glas, 1700-tal. | I tryckta katalogen fel bild, online korrekt |
266 | Persisk skola, "Damen med Tunbak" sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft. | sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft. |
288 | Matta, semiantik Senneh, ca 190 x 128 cm (inklusive slätväv). | Från omkring 1900-talets mitt |
309 | Matta, antik figural Yesd, centrala Iran, ca 505 x 390 cm. | Matta är från Yasd i Kirman området inte Teheran som tidigare angivet. |
350 | Luktdosa, silver, troligen Danmark, oidentifierad mästarstämpel, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Korrekt ska vara tidigt 1800-tal och möjligen av mästaren Lars Hansen Birch i Hilleröd. |
351 | Luktddosor, två stycken, delvis förgyllt silver, en stämplad CW, troligen Danmark 1700-tal. Louis XVI. | CW står möjligen för Christian Winther i Thisted (ca 1743-1753). |
379 | Abraham Gentzen den yngre, supkoppar, silver, ett par, Landskrona 1796. | Tidigare felaktigt katalogiserade som saltkar. |
380 | Giovanni Battista Carron, ljusstakar, ett par, silver, Turin (verksam 1753-1778). Rokoko. | Giovanni Battista Carron är möjligtvis själva kontrollören, ej tillverkaren. |
406 | Pehr Zethelius, rakkopp, delvis förgyllt silver, Stockholm 1800. | Ägarvapen för friherre Claes Rålamb (1750-1826). |
409 | Bestickuppsättning, 24 delar, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1907-1923. | Enligt tradition är dessa designade av Anders Zorn men det har inte gått att styrka. |
418 | Harleux, djupa tallrikar, ett par, silver, Paris (verksam från 1891-?). | Tidigare felaktigt angivna verksamhetsår 1820-1854, korrekt är att stämpeln användes från 1891. |
426 | Sockerskrin, silver, Moskva 1781. | Okänd mästarstämpel FG, ålderman Fyedor Petrov (1759-1784), kontrollör Stepan Belkin, Moskva 1781. |
464 | Fotoram, silver med blå guilloché emalj. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | Ej originalfotografi utan kopia på foto. |
511 | Gaudy ring platina med en fasettslipad turmalin och runda briljantslipad diamanter. | Diamanter totalt 2.67 ct |
552 | Collier odlade Kasumiga pärlor, Gaudy. | Kasumiga pärlor ej Kasumi |
606 | Gunnar G:son Wennerberg, Fjordlandskap. | Korrekt konstnär: Gunnar G:son Wennerberg (Sverige) 1863-1914 |
631 | Adolf Ulrik Wertmüller, ”M. Pierre- Nicolas Grassot”. | Det avbildade porträttet i Gustaf Lundbergs bok om Wertmüllers verksamhet i Lyon är ett snarlikt porträtt av samma person. |
678 | Alfred Bergström, Vy från Djurgården över Kastellholmen mot Söder och Katharina kyrka. | Daterad 1887. |
685A | Sittande Venus. | Korrekt material: alabaster |
687 | Gudmar Olovson, "L'angoisse" (Ångest). | Koncipierad 1969-1970, inte 1961 |
707 | Ingeborg Westfelt-Eggertz, Solnedgång över Hållö och Hållö fyr, Bohuslän. | Otydligt daterad 1903? |
720 | Owe Zerge, Munk i profil. | Korrekt titel: Munk i profil |
768 | Lotte Laserstein, "Lite nyfiken". | Trol 1940/50-tal. |
840 | Stepan Feodorovich Kolesnikov, Gammal man med käpp. | Korrekt konstnär: Stepan Feodorovich Kolesnikov |
842 | Konstantin Fedorovic Yuon, Flodmotiv. | Titel ändrad till Flodmotiv |
844 | Charlotte Wahlström, Maskrosor. | Dubblerad duk. |
845 | Olof Sager-Nelson, Kustbild. | Utförd 1893. |
1254 | Skulpturer, ett par, biskviporslin. Qingdynastin. | Amended. Qingdynastin. |