Important Spring Sale 657

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
4Skrivskåp, av Johan Söderberg (instrumentmakare under snickarämbetet i Stockholm 1803-1820) Empire.ursp. kabinettpiano,av Johan Söderberg (instrumentmakare under snickarämbetet i Stockholm 1803-1820) ursprungligen kabinettpiano. Proveniens Anders Wahrendorff (1759-1848)
19Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.Nyckel medföljer.
66Karmstolar, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.Renoverade Originalstoppning God kondition
123ABordspendyl, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-84), Rokoko.Klockan numrerad 445. Mässingsbeslagen tillskrivna Gustaf Fredrich Bauman, gelbgjutare i Stockholm 1759-64.
160AKista, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets senare del, Barock.Enligt uppgift kung Karl XV:s samling. Christian Hammers (1818-1905) samlingar Hans auktion "Serie II", J.M. Heberle, Köln 1893, katalognummer 1004.
170Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.Fel lock på bild- lock förväxlat med nr 171. Säljes med rätt lock.
171Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.Fel lock på bild. Locket förväxlat med nr 170. Säljes med rätt lock.
182AReseglob med etui, av T. Harris & Son (globfabrikörer verksamma i London, 1802-1907), daterad 1812.The precise measurements of the globe is as follows: The globe's diameter excluding the axis pins 70, the case's diameter 76mm.
206Trädgårdsurna, efter Ferdinand Rings modell för Höganäs, 1900-tal.Urnan är senare från 1900-talet.
208Pokal, glas, 1700-tal.I tryckta katalogen fel bild, online korrekt
266Persisk skola, "Damen med Tunbak" sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft.sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft.
288Matta, semiantik Senneh, ca 190 x 128 cm (inklusive slätväv).Från omkring 1900-talets mitt
309Matta, antik figural Yesd, centrala Iran, ca 505 x 390 cm.Matta är från Yasd i Kirman området inte Teheran som tidigare angivet.
350Luktdosa, silver, troligen Danmark, oidentifierad mästarstämpel, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Korrekt ska vara tidigt 1800-tal och möjligen av mästaren Lars Hansen Birch i Hilleröd.
351Luktddosor, två stycken, delvis förgyllt silver, en stämplad CW, troligen Danmark 1700-tal. Louis XVI.CW står möjligen för Christian Winther i Thisted (ca 1743-1753).
379Abraham Gentzen den yngre, supkoppar, silver, ett par, Landskrona 1796.Tidigare felaktigt katalogiserade som saltkar.
380Giovanni Battista Carron, ljusstakar, ett par, silver, Turin (verksam 1753-1778). Rokoko.Giovanni Battista Carron är möjligtvis själva kontrollören, ej tillverkaren.
406Pehr Zethelius, rakkopp, delvis förgyllt silver, Stockholm 1800.Ägarvapen för friherre Claes Rålamb (1750-1826).
409Bestickuppsättning, 24 delar, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1907-1923.Enligt tradition är dessa designade av Anders Zorn men det har inte gått att styrka.
418Harleux, djupa tallrikar, ett par, silver, Paris (verksam från 1891-?).Tidigare felaktigt angivna verksamhetsår 1820-1854, korrekt är att stämpeln användes från 1891.
426Sockerskrin, silver, Moskva 1781.Okänd mästarstämpel FG, ålderman Fyedor Petrov (1759-1784), kontrollör Stepan Belkin, Moskva 1781.
464Fotoram, silver med blå guilloché emalj. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.Ej originalfotografi utan kopia på foto.
511Gaudy ring platina med en fasettslipad turmalin och runda briljantslipad diamanter.Diamanter totalt 2.67 ct
552Collier odlade Kasumiga pärlor, Gaudy.Kasumiga pärlor ej Kasumi
606Gunnar G:son Wennerberg, Fjordlandskap.Korrekt konstnär: Gunnar G:son Wennerberg (Sverige) 1863-1914
631Adolf Ulrik Wertmüller, ”M. Pierre- Nicolas Grassot”.Det avbildade porträttet i Gustaf Lundbergs bok om Wertmüllers verksamhet i Lyon är ett snarlikt porträtt av samma person.
678Alfred Bergström, Vy från Djurgården över Kastellholmen mot Söder och Katharina kyrka.Daterad 1887.
685ASittande Venus.Korrekt material: alabaster
687Gudmar Olovson, "L'angoisse" (Ångest).Koncipierad 1969-1970, inte 1961
707Ingeborg Westfelt-Eggertz, Solnedgång över Hållö och Hållö fyr, Bohuslän.Otydligt daterad 1903?
720Owe Zerge, Munk i profil.Korrekt titel: Munk i profil
768Lotte Laserstein, "Lite nyfiken".Trol 1940/50-tal.
840Stepan Feodorovich Kolesnikov, Gammal man med käpp.Korrekt konstnär: Stepan Feodorovich Kolesnikov
842Konstantin Fedorovic Yuon, Flodmotiv.Titel ändrad till Flodmotiv
844Charlotte Wahlström, Maskrosor.Dubblerad duk.
845Olof Sager-Nelson, Kustbild.Utförd 1893.
1254Skulpturer, ett par, biskviporslin. Qingdynastin.Amended. Qingdynastin.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
107ALykta, för fyra ljus, Stockholmsarbete av mästertstyckekvalitet, 1700-talets senare del, Rokoko.
123ABordspendyl, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-84), Rokoko.
140AFickur, av Julien Le Roy à Paris, för den turkiska marknaden, 1800-talets mitt.
141AFickur, av Jacob Kock (hovurmakare, verksam i Stockholm 1762-1803), 1780.
160AKista, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets senare del, Barock.
182AReseglob med etui, av T. Harris & Son (globfabrikörer verksamma i London, 1802-1907), daterad 1812.
199AKarl XII, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1717.
199BKarl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
199CAdolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
208ABägare, glas, troligen Tyskland/Böhmen, daterad 1795.
335AMatta, antik Lahore, norra Indien (dagens Pakistan), ca 463 x 404 cm.
424AAntonio Forcada y la Plaza (silversmed och probermästare 1790-1818), kalk, förgyllt silver, Mexico city omkring 1800.
429AFabergé, bokmärke, verkmästare Antti Nevalainen, förgyllt silver, emalj och månsten, S:t Petersburg 1899-1908.
431ASigill, guld, lapis lazuli, för ätterna Falkenberg af Trystorp och Sprengtporten, 1800-talets mitt.
509AArmband platina med gammalslipade diamanter och safirer, troligen Bucherer.
515AArmband 18K guld med gammalslipade diamanter.
519ABrosch silver och guld med en pärla och två rosenslipade diamanter.
521AArmband platina med runda briljant, åttkant- och baguetteslipade diamanter, Gübelin.
535ARing platina med en rund briljantslipad diamant.
557ACartier armband "Love" 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter och keramik.
562ARing platina med en rund briljantslipad diamant.
679ACarl Larsson, "Skolgosse" (studie till "Skolungdomens korum" på Ladugårdsgärde).
685ASittande Venus.
853AAndy Warhol, "Leonardo da Vinci, The annunciation", ur: "Details of renaissance paintings".
866APehr (Pierre) Eberhard Cogell, Herre vid gustaviansk byrå och noter & dam vid gustaviansk skrivchiffonjé.
866BOlof Södermark, "Greve Magnus Brahe" (1790-1844).
866CLouis Masreliez, Antik figurscen.
866DUlrica Fredrica Pasch, "Carl Ferdinand Lorentz Giers" (1755-1798).
866EJohan Stålbom, "Christian Joachim Klingspor" (1714-1778) & makan "Helena Christina Klingspor" (född De Besche) (1730-1765).
926ALorens Pasch d y Tillskriven, "Gerhard Meijer d.y." (1704-1784).
929ACarl Johan Hjelm, ”Carthagos ärröfring af Scipio”.
1193ATara, förgylld kopparlegering. Tibet, omkring år 1800.
1212AMålningar, fem stycken, gouache på papper. Qing dynastin, sent 1700-tal. Okänd konstnär.
1282AVas, porslin. Sen Qingdynasti/republik, med Yongzheng märke.

Utdragna föremål

Nr.
123
199
216
432
563
618
680
685
765
866F
867
870
871
872
910
924
925
927
1117
1128
1176
1222
1231
1246
1362

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?