866A
1566314

Pehr (Pierre) Eberhard Cogell

(Sverige/Frankrike, 1734-1812)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 440 - 7 250 EUR
5 910 - 7 880 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Pehr (Pierre) Eberhard Cogell

Herre vid gustaviansk byrå och noter & dam vid gustaviansk skrivchiffonjé

Ett par. Uppfodrad duk, oval vardera 46 x 37,5 cm. Samtida förgyllda ramar.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 542, 28 november - 1 december 2006, kat. nr 384.

Pehr (Pierre) Eberhard Cogell, född 1734 i Stockholm, död 21 januari 1812 i Lyon, var en svensk-fransk konstnär.
Cogell var i sin hemstad Stockholm lärjunge till Jacques-Philippe Bouchardon och Pierre Hubert L'Archevêque vid Ritakademien. Han var senare elev till Gustaf Lundberg. Han erhöll understöd av svenska staten och studerade 1763–1764 vid akademin i Köpenhamn och 1764–1766 hos Joseph Marie Vien i Paris. År 1769 slog han sig ned i Lyon och blev bland annat lärare vid stadens ritskola och statsmålare. I Lyon stannade han resten av sitt liv.