Nr. | Föremål | Klubbat pris |
721 | BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal. | 800 SEK |
722 | BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal. | 800 SEK |
723 | BORDSLAMPA, Italien ca 1970. | 6 000 SEK |
724 | BORDSLAMPA, "Bliz", design av Trabucchi/Vechi/Volpi för Stilnovo, Italien 1972. | 3 000 SEK |
725 | SKRIVBORDSLAMPA, Swisslamp International, sent 1960-tal. | Återrop |
726 | STOL, "Panton Chair", Verner Panton för Herman Miller, USA 1976. | 3 000 SEK |
727 | VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970. | 800 SEK |
728 | STOL, design Gastone Rinaldi för Rima, ca 1970. | 2 800 SEK |
729 | SIDEBOARD, "Stena Line", design Kerstin Olby för Olby Design ca 1995/96. | 14 000 SEK |
730 | VAS, "Amaryllis", Daum, Frankrike, | 6 000 SEK |
731 | FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72. | 3 500 SEK |
732 | SKÅLAR, 2 st, och VAS, Stig Lindberg, Gustavsberg studio. | 1 400 SEK |
733 | MINIATYRVASER, 4 st, Stig Lindberg och Berndt Friberg, Gustavsberg studio. | 2 400 SEK |
734 | VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962. | 3 000 SEK |
735 | BERGÈRER, ett par, 1800-tal. | 14 000 SEK |
736 | BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal. | 1 300 SEK |
737 | GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut. | 7 500 SEK |
738 | TÅRTKNIV, "Konge", Johan Rohde för Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, | 1 700 SEK |
739 | SALLADSSKÅL MED SALLADSBESTICK, 1 par "Cylinda-line", Arne Jacobsen, Stelton, Denmark. | 1 200 SEK |
740 | KAROTT med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
741 | GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut. | 5 500 SEK |
742 | VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend. | 3 100 SEK |
743 | STOLAR, 6 st, "Sjuan", Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1982. | 5 000 SEK |
744 | TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland. | 3 400 SEK |
745 | BURK MED LOCK. Piero Fornasetti, Milano, Italien, sannolikt 1950-tal. | 1 000 SEK |
746 | KANDELABRAR, ett par, för tre ljus. Trol Frankrike 1800-talets andra hälft. | 6 500 SEK |
747 | YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt. | 2 600 SEK |
748 | LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal. | 11 000 SEK |
749 | TAKLYKTA, Marocko 1900-tal. | 4 200 SEK |
750 | BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal. | 7 000 SEK |
751 | BÅLSKÅL MED LOCK OCH SLEV, silver och glas, sent 1800-tal. | 12 000 SEK |
752 | KONSOLBORD, gustavianskt. | 9 000 SEK |
753 | INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt. | 3 400 SEK |
754 | KOPPARKITTEL, 1800-tal. | 4 500 SEK |
755 | SYBORD. Directoire-stil. | 4 000 SEK |
756 | DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut. | 11 000 SEK |
757 | BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919. | 10 000 SEK |
758 | KOLONNER, ett par, marmor. | 16 000 SEK |
759 | VAS, porslin. Sèvres 1898. | Återrop |
760 | VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend. | 5 000 SEK |
761 | VASER, 3 st, "Selena", Sven Palmquist, Orrefors 1940-50-tal. | Återrop |
762 | KULISSDELAR, ett par, 1800-tal. | 10 500 SEK |
763 | VAS,"Kraka", Sven Palmqvist, Orrefors 1950-tal. | 2 000 SEK |
764 | FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal. | Återrop |
765 | GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft. | 2 200 SEK |
766 | JÄRNGRINDAR, ett par, 1900-talets början. | 10 000 SEK |
767 | SOLUR, 1900-talets mitt. | 3 500 SEK |
768 | INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft. | 2 000 SEK |
769 | INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft. | 3 000 SEK |
770 | SKRIVBORD, Louis XVI-stil. | 10 500 SEK |
771 | SKÄNKSKÅP, 1700-tal. | 15 500 SEK |
772 | VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal. | 2 200 SEK |
773 | VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal. | 3 000 SEK |
774 | VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal. | 3 000 SEK |
775 | KAFFESERVIS, 3 delar, silver. A G Dufva, Stockholm 1912. | Återrop |
776 | CHAMPAGNEKYLARE, Louis XVI-stil 1800-tal. | 4 000 SEK |
777 | PILBÅGE, troligen Frankrike, omkring 1900. | 700 SEK |
778 | MASKER, 2 st, Afrika 1900-tal. | 500 SEK |
779 | CEREMONIMASK, Afrika 1900-tal. | 700 SEK |
780 | BALJA, barockstil. | 4 000 SEK |
781 | VINGLAS, 6 st, Empire, tidigt 1800-tal. | 1 600 SEK |
782 | SKRIVSKÅP, av Jacob Sjölin ( mästare i Köping och Kongsör 1767 - 1785 ). | 20 000 SEK |
783 | Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon". | Återrop |
784 | Salvador Dalí, "Venus a la Giraffe". | 13 000 SEK |
785 | SAMLING UPPSTOPPADE FÅGLAR, nio st. | 4 500 SEK |
786 | BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal. | 19 000 SEK |
787 | VAS, Daum, Nancy, Frankrike. Jugend. | 4 000 SEK |
789 | Isaac Grünewald, "Dörrvakt i Slottsalen" ur Sakuntala. | 2 500 SEK |
790 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal. | 3 500 SEK |
792 | SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft. | 6 000 SEK |
793 | VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh. | 6 500 SEK |
794 | VEDKORG, järn, 1900-tal. | 3 000 SEK |
795 | JARDINÈRE, brons, 1900-tal. | 4 500 SEK |
796 | TAKLAMPA, 1900-talets mitt. | 3 000 SEK |
797 | Arthur Gerle, Lejon. | 3 500 SEK |
798 | SKÖLDPADDSFOSSIL, sen Eocen (ca 55-34 miljoner år sedan). | Återrop |
799 | MIKROSKOP MED TILBEHÖR, Carl Zeiss 1900-talets mitt. | 1 000 SEK |
800 | SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368). | 1 000 SEK |
801 | PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 1 000 SEK |
802 | FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912). | 1 700 SEK |
803 | INDUSTRILAMPA, Kifa Stockholm. | 1 400 SEK |
804 | Märta Måås-Fjetterström, KUDDE. "Blommor på röd botten". Rölakan. 32 x 33,5 cm. | 1 600 SEK |
805 | Landskap med hund och änder. | 10 500 SEK |
806 | GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal. | 4 000 SEK |
807 | Parklandskap med ryttare vid fontän. | Återrop |
808 | Esther Kjerner, Tulpaner i vas. | Återrop |
809 | BRODERAD TAVLA. Benfärgat siden med polykroma silkesbroderier och bemålning. 38 x 49 cm. Signerad C.M. Svanberg 1829. | 2 000 SEK |
810 | Bengt Lindström, Gult ansikte. | 33 000 SEK |
811 | BOK, 3 vol. M,W & F von Wright: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1929. | Återrop |
812 | Erik Olson, "Arenan". | 16 500 SEK |
814 | Einar Jolin, Stilleben med Hortensia och mask. | 9 000 SEK |
815 | Ragnar Person, Auktion. | Återrop |
816 | Ragnar Person, Man med potatissäck. | 8 500 SEK |
817 | Erik Olson, "Vågen". | 12 200 SEK |
818 | Gösta Adrian-Nilsson, "Saxväxt". | 12 000 SEK |
819 | Erik Olson, "Apokalyps". | Återrop |
820 | SKOLBÄNK, möjligen Jean Prouvè, Frankrike 1940-tal. | Återrop |
821 | STOLAR, ett par, "DSR" design Charles & Ray Eames för Herman Miller, USA. | 7 000 SEK |
822 | GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA. | 5 000 SEK |
823 | CHARKA, silver. S:t Petersburg, 1700-tal. | 5 500 SEK |