Nr. | Föremål | Klubbat pris |
621 | Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik). | 10 500 SEK |
622 | Antoni Tàpies, "Enveloppe". | Återrop |
623 | Antoni Tàpies, Utan titel. | 4 000 SEK |
624 | Herman af Sillén, Fartyg på öppet hav. | 72 000 SEK |
625 | Ernest Jean Delahaye, I smedjan. | Återrop |
626 | Ivor Abrahams, "Open gate". | Återrop |
627 | Kvinnoporträtt, knästycken. | Återrop |
628 | Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor. | 12 500 SEK |
629 | Björn Keller, Ur serien "Mat" eller hon sa "du glömmer väl inte att jag är vegetarian". | Återrop |
630 | Denis Piel, "Jasper Johns". | Återrop |
631 | Theodor Lundberg, "Gosse lekande med svan". | 56 000 SEK |
632 | Otto G Carlsund, "Komposition". | 1 500 SEK |
633 | Otto G Carlsund, "Komposition". | 3 600 SEK |
634 | Peter Dahl, Epistel No 33 ("Om Fader Movitz's överfart till Djurgården"), ur: C.M. Bellman "Fredmans Epistlar". | 11 500 SEK |
635 | Peter Dahl, Epistel No 80, "Angående Ulla Winblads lustresa till första torpet". ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar". | 1 800 SEK |
636 | Peter Dahl, Epistel No 21 ("Hvarutinnan han afmålar natten med dess nöjen"), ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar". | 1 100 SEK |
637 | Peter Dahl, Utan titel, ur: "Fredmans Epistlar" (4). | Återrop |
638 | Peter Dahl, Epistel No 33 ("Om Fader Movitz's överfart till Djurgården), ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar". | Återrop |
639 | Peter Dahl, Epistel No 72 ("Lemnad vid Cajsa Lisas sång"), ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar". | Återrop |
640 | Peter Dahl, "Bacchanale". | Återrop |
641 | Peter Dahl, Utan titel, ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar" (4). | Återrop |
642 | Peter Dahl, "Stolta Stad". | 6 200 SEK |
643 | Peter Dahl, Utan titel, ur: C. M. Bellman, "Fredmans Epistlar" samt ur "Vin, Kvinnor, Män" (5). | 2 500 SEK |
644 | Peter Dahl, "Glaset". | 2 600 SEK |
645 | Peter Dahl, "Vin och honung". | Återrop |
646 | Peter Dahl, "Populärt palats". | Återrop |
647 | Karl Axel Pehrson, "Rött bryter in". | 2 400 SEK |
648 | Karl Axel Pehrson, "Utsikt Xesoitto". | 1 400 SEK |
649 | Karl Axel Pehrson, "Nocturne". | 1 400 SEK |
650 | Karl Axel Pehrson, "Iraunajus coeruliisignatus". | 1 500 SEK |
651 | Karl Axel Pehrson, Alternus. | Återrop |
652 | Karl Axel Pehrson, Alternus. | Återrop |
653 | August Hagborg, Fiskare vid havet. | Återrop |
654 | William A Breakspeare, Ung kvinna på en bro. | 21 000 SEK |
655 | August Jernberg, Allmogeinteriör med kurtiserande par. | Återrop |
656 | Bernard Borione, Kurtis. | Återrop |
657 | Axel Törneman, Flitig student. | Återrop |
658 | Carl Johan De Geer, "Vad är det värsta som kan hända?". | Återrop |
659 | Carl Johan De Geer, "Beredd på det värsta". | 3 500 SEK |
660 | Jiri Georg Dokoupil, Utan titel. | 1 200 SEK |
661 | Mikael Lundberg Utan titel | Återrop |
662 | Mikael Lundberg Utan titel | Återrop |
663 | Mikael Lundberg Utan titel | 1 800 SEK |
664 | PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-talets första del. | 1 000 SEK |
665 | RESEKOFFERT, 1900-talets början. | 1 300 SEK |
666 | RESEKOFFERT, Everwear Travel Mascot, USA, 1900-talets början. | 3 200 SEK |
667 | Peter Dahl, "Operabaren". | 7 500 SEK |
668 | BOK. "Revue Général de L'árchitecture et des Travaux Publics". Sous la direction de César Daly. (42 volymer). | Återrop |
669 | DUBBELDÖRRAR, ett par, 1800-tal. | 25 000 SEK |
670 | PELARE, ett par, Indien, 1800-tal. | 15 000 SEK |
671 | FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia. | 3 000 SEK |
672 | Otte Sköld, "Stilleben med kritpipa". | 4 800 SEK |
673 | Nils Kölare, "Ca'dmus". | 9 000 SEK |
674 | Francois Reynaud, "Farniente". | 22 000 SEK |
675 | DRAGKISTA, 1700-tal. | Återrop |
676 | TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland. | 5 000 SEK |
677 | POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal. | 1 500 SEK |
678 | FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia. | 7 200 SEK |
679 | EVERT LUNDQUIST. Olja på duk. Sign E.L. samt sign Evert Lundquist och dat 1950 a tergo. | Återrop |
680 | Ivar Morsing, "Sittande kvinna". | 13 000 SEK |
681 | Arne Frifarare, "Kryddhylla på hjul". | 2 500 SEK |
682 | Anders Zorn, "Vått". | 6 500 SEK |
683 | MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno. | 21 000 SEK |
684 | KONFERENSEBORD, Bengt Pelle Lind. | 37 000 SEK |
685 | SOFFA, Frankrike 1800-talets andra hälft. | 6 500 SEK |
686 | Maya Eizin Öijer, "Venus Vanitas". | Återrop |
687 | Magnus Dahlbäck, Utan titel. | 13 000 SEK |
688 | KÖPMANSDISK, Tidigt 1900-tal. Frankrike. | 22 000 SEK |
689 | SOFFA, Josef Frank. Firma Svenskt Tenn. | 18 000 SEK |
690 | BORDSLAMPA, Sverige 1930-tal. | 2 500 SEK |
691 | BORDSLAMPA, 1930-tal. | 2 800 SEK |
692 | MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal. | Återrop |
693 | STOLAR, sex st. "Selene" av Vico Magistretti, Artemide. | 3 000 SEK |
694 | GOLVLAMPA, "Fantasma" av Tobia Scarpa för Flos. | 7 000 SEK |
695 | ARMATUR, "Parantesi" design Achille Castiglioni. | 1 100 SEK |
696 | FJÄRILSSAMLING, monterad i ram. | 5 000 SEK |
697 | KARMSTOLAR, sex st. Märkta Thonet. | 18 500 SEK |
698 | GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal. | Återrop |
699 | FÄLLSTOLAR, två st. Kopior efter Hans J Wegners "Folding Chair", 1900-talets andra hälft. | 5 000 SEK |
700 | SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. | 5 500 SEK |
701 | TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan. | 4 000 SEK |
702 | TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal. | 3 500 SEK |
703 | LJUSSTAKAR, nio delar. Ceasar Stoffi, Nagel, BMF Tyskland 1950-tal. | 1 300 SEK |
704 | BORD, allmoge 1800/1900-tal. | 3 200 SEK |
705 | TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal. | 2 100 SEK |
706 | TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal. | 4 500 SEK |
707 | TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal. | 1 200 SEK |
708 | BORD, 17/1800-tal. Allmoge. | 1 200 SEK |
709 | FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland. | 5 400 SEK |
710 | BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland. | 2 600 SEK |
711 | SKULPTUR, trä, 1700-tal. | 4 000 SEK |
712 | KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Norge, sannolikt 1920-tal. | 5 000 SEK |
713 | VÄGGHYLLA modell 2085, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. | 2 000 SEK |
714 | BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. | 3 200 SEK |
715 | John Emms, Barn lekande med kycklingar. | 10 500 SEK |
716 | FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal. | 5 500 SEK |
717 | SOFFA, tresits, Danmark. | 5 000 SEK |
718 | SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark. | 3 500 SEK |
719 | MATTA, "Convex", design av Pia Wallén, 140 x 134 cm. | 600 SEK |
720 | VÄGGLAMPOR, ett par, "Shooting star", design E J Ellis för Raak, Holland 1970-tal. | Återrop |