Nr. | Föremål | Klubbat pris |
518 | STOL. Renässansstil. | 2 500 SEK |
519 | BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz. | 8 000 SEK |
520 | SPEGEL, av Carl Hedberg (spegelfabrikör i Stockholm 1774-1805). Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
521 | LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal. | 6 000 SEK |
522 | LJUSKRONA, för nio ljus. Empirestil, 1800/1900-tal. | 15 000 SEK |
523 | TEKANNA, Erik Johan Kollsell, S:t Petersburg 1830. | 4 500 SEK |
524 | SLAGBORD. Sverige, 1800-tal. | 4 000 SEK |
525 | GRÄDDKANNA, Carl Siewers, S:t Petersburg 1859. | Återrop |
526 | Jules Schyl, Sydländskt landskap. | Återrop |
527 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
528 | James Coignard, "L´Eglise du matin". | 22 000 SEK |
529 | SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN. | Återrop |
530 | Jacob Jacobsz de Wet Hans efterföljd, Herodes intåg i Jerusalem. | Återrop |
531 | Spes (Ultima Dea). | Återrop |
532 | Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott. | 6 000 SEK |
533 | STOLAR, fyra stycken. Gustavianska lindomearbeten. | 15 500 SEK |
534 | FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 1 600 SEK |
535 | BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal. | 4 000 SEK |
536 | BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal. | 3 400 SEK |
537 | KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire. | 6 500 SEK |
538 | KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900. | Återrop |
539 | UNDERREDE till CITRONSKÅL/LAMPFOT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 2 500 SEK |
540 | SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson. | 11 500 SEK |
541 | Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen. | Återrop |
542 | Christoph Schwartz Hans efterföljd, Herdarnas tillbedjan. | 11 000 SEK |
543 | Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen. | Återrop |
544 | David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder. | Återrop |
545 | CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB. | 9 500 SEK |
546 | Domenico Zampieri (Il Domenichino) Tillskrivna, Kvinnligt helgon. | 12 000 SEK |
547 | SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800. | 4 800 SEK |
548 | Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Gatuförsäljaren. | 3 500 SEK |
549 | FREDRIK AKREL Svenska vyer bl a Svartsjö slott | 1 500 SEK |
550 | SÅSTERRINER med LOCK, två stycken, bl a mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, en märkt HH for 1785. | 2 000 SEK |
551 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 18 000 SEK |
552 | BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri. | 13 000 SEK |
553 | BRICKBORD. Gustaviansk stil. | 6 500 SEK |
554 | OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, möjligen Luxus, 1960-tal. | 4 500 SEK |
555 | DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal. | 11 000 SEK |
556 | Christian Eriksson, Kärvbinderska. | 5 500 SEK |
557 | SKÅP. Jämtland, daterat 1799. | 15 000 SEK |
558 | Gustav Rudberg, "Höstdag, Hven". | Återrop |
559 | Jan Joost van Cossiau, Pastoralt landskap med herdar, boskap och hundar. | 2 500 SEK |
560 | KAFFEKANNA, Daniel Hallman, Stockholm 1812. Empire. | 7 500 SEK |
561 | KAFFEKANNA, Petter Eneroth, Stockholm 1782. Gustaviansk. | 14 000 SEK |
562 | Johann Georg Hinz Hans efterföljd, Stilleben med kramsfåglar och frukter. | 22 000 SEK |
563 | Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav. | 16 000 SEK |
564 | Marie Schwurich, "La Grotte D'Egérie pres de Rome". | 4 500 SEK |
565 | Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna". | 4 000 SEK |
566 | KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. | Återrop |
567 | Suzan Etkin, Teckning. | 4 000 SEK |
568 | FIGURGRUPP, nefrit. Kina. | Återrop |
569 | LJUSKRONA, för fyra ljus. Gustaviansk stil, delvis äldre delar. | 4 500 SEK |
570 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722). | 5 200 SEK |
571 | Sven X:et Erixson, "Landskap med flicka och ko". | 16 500 SEK |
572 | SERVISDELAR, sju stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
573 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 000 SEK |
574 | APOTEKSKRUS med LOCK, ett par, porslin. Frankrike 1800-talets andra hälft. J. Fontemong & L.Peigney, Paris. | 1 700 SEK |
575 | Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig". | 9 000 SEK |
576 | Eugène Henri Cauchois, Stilleben med kompaniporslin och krysanthemum. | 14 000 SEK |
577 | KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk. | 10 000 SEK |
578 | Vanitas med Jesusbarnet. | 15 500 SEK |
579 | Jacob Adriaensz. Backer Efter, Kvinna omgiven av blomsterkrans. | 9 000 SEK |
581 | KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739. | 14 500 SEK |
582 | BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817. | 2 400 SEK |
583 | Hästar och ryttare utanför värdshus. | Återrop |
584 | BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762. | 9 000 SEK |
585 | KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk. | Återrop |
586 | BÄGARE, icke identifierad mästarstämpel EC, Skandinavien 1700-talets förra hälft. | Återrop |
587 | LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal. | 3 500 SEK |
588 | PRAKTVAS, porslin. Troligen sen Qing. | 10 500 SEK |
590 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
591 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 000 SEK |
592 | VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal. | 7 000 SEK |
593 | SYETUI, guld o sköldpadd. Utl stmplr 1700-tal, 5 delar. | 4 000 SEK |
594 | NÅLHUS, guld en trois couleurs, sannolikt Frankrike 1700-tal. | 3 200 SEK |
595 | NECESSAIRE, silver, utl stmplr 1700-tal. | 1 500 SEK |
596 | RITVERKTYG i läderetui, 3 delar, 1800-tal. | 1 500 SEK |
597 | SYETUI, guld och läder, Jöns P. Möller, Helsingborg 1807-31. | 4 000 SEK |
598 | AMPEL för 4 ljus, mässing. Empire. | 14 000 SEK |
599 | BÄGARE, silver. Lorens Stabeus, Stockholm 1770. | 5 500 SEK |
600 | BÄGARE, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1794. | 6 500 SEK |
601 | TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Kina. | Återrop |
602 | BÄGARE, silver. Otydl stmpl, Uppsala 1776. | 6 000 SEK |
603 | SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962. | 2 000 SEK |
604 | BÄGARE, sterling, Borgila, Stockholm 1975. | Återrop |
605 | BÄGARE, silver. Bengt Liljedahl, Stockholm 1973. | 1 600 SEK |
606 | REMMARE, 18 st, gröna. Trol Reijmyre. | 3 000 SEK |
607 | SKÅL, sterling. G. Jensen, Danmark 1933-45. Design Gundorph Albertus. "Kaktus" nr 629. | 3 500 SEK |
608 | OBJEKT, silver. Nyströms Guld & Silver, Tidaholm 1970. | 850 SEK |
609 | José Villegas y Cordero, Interiör med klerikala män. | 7 500 SEK |
610 | SKÅL, porslin. Sen Qing. Kangxi-stil. Xuandes märke. | 13 500 SEK |
611 | Hermine Keller, "Sammy". | 10 000 SEK |
612 | Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor. | 65 000 SEK |
613 | August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj. | 6 000 SEK |
614 | AMPEL, för tre ljus. 1800-tal. | 10 000 SEK |
616 | KANDELABER för 5 ljus, vitmetall. Trol Eskilstuna. Nyrenässans. | 3 500 SEK |
617 | Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik). | 8 000 SEK |
618 | Gustav Rudberg, Hven. | Återrop |
619 | Gustav Rudberg, Nämndemansgården, Hven. | Återrop |
620 | Manne Östlund, Ryttaren. | 3 500 SEK |