Nr. | Föremål | Klubbat pris |
416 | VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft. | 33 000 SEK |
417 | Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård. | 4 000 SEK |
418 | SKÅP. Holland, 1700-talets slut. | 31 000 SEK |
419 | KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer. | 13 000 SEK |
420 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt. | 6 000 SEK |
421 | KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 11 000 SEK |
422 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 21 000 SEK |
424 | BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire. | 12 000 SEK |
425 | Ragnar Person, Kaffestunden. | 14 000 SEK |
426 | LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 6 000 SEK |
427 | LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire. | 5 000 SEK |
428 | HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st,
Frem Röjle, Danmark 1950-tal. | 15 500 SEK |
429 | FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke. | 1 700 SEK |
430 | SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao). | 3 800 SEK |
431 | TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644). | 4 200 SEK |
432 | LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "Barcelona", pall, för Knoll International, USA, 1960-tal. | 7 500 SEK |
433 | BOB VAN DEN BERGHE, matbord, "Cirkante", Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 1980-tal. | Återrop |
434 | URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | 4 200 SEK |
435 | BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal. | 5 600 SEK |
436 | BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art. | Återrop |
437 | VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Kangxis sex karaktärers märke. | 3 200 SEK |
438 | GOLVLAMPA, patinerad zink. | 9 000 SEK |
439 | TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft. | 2 400 SEK |
440 | MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal. | 4 500 SEK |
441 | VASER, 2 st, porslin. Korea. | 600 SEK |
442 | VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal. | Återrop |
443 | ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900. | 1 600 SEK |
444 | SKÅLFAT, porslin. Södra Sung. | 2 600 SEK |
445 | Pastoralt landskap med vilande herde. | 30 000 SEK |
446 | Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen. | 42 000 SEK |
447 | Peter Paul Rubens Efter, Hos spåkvinnan. | Återrop |
448 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700/1800-tal. | Återrop |
449 | Bruno Liljefors, Kråka i tall. | Återrop |
450 | OBJEKT, vit jade. Kina. | 1 500 SEK |
451 | Helmer Osslund, Höstdag i Lappland. | 16 000 SEK |
452 | Roy Adzak, Utan titel. | Återrop |
453 | WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74. | Återrop |
454 | Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris. | 8 000 SEK |
455 | Emma Ekwall, Blomsterstilleben. | 8 500 SEK |
456 | Olof Hermelin, Höstlandskap. | 22 000 SEK |
457 | Marin med segel- och ångbåtar. | Återrop |
458 | Ängel med symboler för Kristi lidande. | 12 000 SEK |
459 | Vy mot Waldemarsudde. | Återrop |
460 | KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete. | Återrop |
461 | SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 21 000 SEK |
462 | Gabriel Ferrier, Läsande flicka. | 26 000 SEK |
463 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn.
Barockstil. | Återrop |
464 | SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 18 000 SEK |
465 | Linn Fernström, Figurscen. | 9 500 SEK |
466 | Carl Oskar Borg, Grand Cayon. | Återrop |
467 | BYRÅ. Gustaviansk. | 13 000 SEK |
468 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal. | 13 500 SEK |
469 | TABURETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 5 800 SEK |
470 | ERIK HÖGLUND, säng, 1969. | 25 000 SEK |
471 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
472 | FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency. | 9 500 SEK |
473 | Alexander Calder, "Carrefour". | 9 500 SEK |
474 | Alfred Wahlberg, Lysekil. | 24 000 SEK |
475 | SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk. | 10 500 SEK |
476 | Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957". | 4 000 SEK |
477 | SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 9 000 SEK |
478 | KARMSTOL. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
479 | LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 23 000 SEK |
480 | SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt. | 11 000 SEK |
481 | Sven X:et Erixson, "Lada". | Återrop |
482 | TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal. | 5 000 SEK |
483 | KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete. | 3 000 SEK |
484 | SPELBORD. Sengustavianskt. | Återrop |
485 | SOFFA. Gustaviansk. | 16 000 SEK |
486 | SOFFA. Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
487 | BYRÅ. Tyskland, 1700-tal. | 18 000 SEK |
488 | HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt. | 12 000 SEK |
489 | SALONGSBORD. Gustaviansk stil. | 11 000 SEK |
490 | KONSOLBORD. Gustavianskt. | 21 000 SEK |
491 | Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter". | 19 000 SEK |
492 | Ragnar von Holten, "Inmutning med husbock". | Återrop |
493 | Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K". | Återrop |
494 | Louis Cane, "2 Femme IV". | Återrop |
495 | SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm. | 3 600 SEK |
496 | Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök. | Återrop |
497 | Endre Nemes, Komposition. | 2 000 SEK |
498 | Peter Dahl, "Peter Dahl Grafik 1952-2008". | Återrop |
499 | Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän. | 8 000 SEK |
500 | Jakob Björck Hans krets, Damporträtt. | 8 000 SEK |
501 | Thure Wallner, Örnnästet. | 24 500 SEK |
502 | Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790". | 6 500 SEK |
503 | SALONGSBORD. Italien, 1800-tal. | 92 000 SEK |
504 | TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 600 SEK |
505 | TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 800 SEK |
506 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 36 000 SEK |
507 | LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire. | 15 500 SEK |
508 | BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire. | 12 500 SEK |
510 | SPEGEL, av Niclas Falkengren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813). Gustaviansk. | Återrop |
511 | Porträtt av dam med bok. | Återrop |
512 | Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846). | Återrop |
513 | SIDENMÅLNING. Sen Qing. | 10 500 SEK |
514 | Olof Hermelin, Insjölandskap. | Återrop |
515 | Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap. | 10 000 SEK |
516 | Olle Borg, Utan titel. | 7 500 SEK |
517 | KISTA. Gotik och senare. | 13 500 SEK |