Förgyllt och bronserat. Skiva av marmor. Nedåt avsmalnande kannelerade ben. Dekor av bandfläta och fleuroner. Fotkryss med urna. Längd 87, bredd 48, höjd 78 cm.
Senare skiva. Smärre skador.
Senare skiva/later marble top.