Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | HARLEY-DAVIDSON FLSTC Heritage Softail Classic, årsmodell 1997. | 80 000 SEK |
2 | Henning Petri, bägare, silver, Nyköping 1701. Karolinsk. | 44 000 SEK |
3 | Jonas Berg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1781. Rokoko. | 24 000 SEK |
4 | Gustaf Möllenborg, coasters, fyra stycken, silver, Stockholm 1825. | 60 000 SEK |
5 | JOHAN MÖLLERSTRÖM, skedar, 6 st, silver, Stockholm 1727, med daterad gravyr 1726. | 10 000 SEK |
6 | Arvid Floberg, ragusked, förgyllt silver, Stockholm 1783. | 7 600 SEK |
7 | Kilian Kelson, matgafflar, 6 st, silver, Stockholm 1752-1754. Rokoko. | 9 500 SEK |
8 | Isak Trybom, dessertgafflar, 6 st, silver, Stockholm 1763. Rokoko. | 12 000 SEK |
9 | Bestick, 20 st, snarlika, silver, otydliga stämplar, Nordeuropa 1700-tal. Rokoko. | 11 000 SEK |
10 | Matknivar, 12 st, silver, icke identifierad mästarstämpel ACL. 1800-talets förra hälft. | 6 000 SEK |
11 | Matknivar, 12 st, sköldpadd och silver, Sverige omkring 1800. | 11 000 SEK |
12 | Johan Petter Grönvall, dessertbestick, 36 st, förgyllt silver, Stockholm 1818-1821, knivarna av Bernt Erlandsson, | 17 000 SEK |
13 | GAB, bestickuppsättning 206 delar, silver, Stockholm 1920-/1930-tal. Rokoko-stil. | 80 000 SEK |
14 | CG HALLBERG, skålar, ett par, silver, Stockholm 1934 och 1935. | 9 000 SEK |
15 | Olle Ohlsson, tekanna, silver, Stockholm 1998. | 34 000 SEK |
16 | MATTA, semiantik Heris/Gorovan/Karadja, ca 380,5 x 209 cm. | 15 000 SEK |
17 | MATTA, semiantik Persisk med Veramin-mönster, ca 199,5 x 150,5-153 cm. | 14 000 SEK |
18 | GALLERIMATTA, antik/semiantik Kaukas, sannolikt Kuba, ca 362,5 x 134-140 cm. | 6 500 SEK |
19 | GALLERIMATTA, semiantik Kaukas, ca 303,5 x 129,5-140,5 cm (samt en kortsida med 2,5 cm slätväv). | 8 000 SEK |
20 | OBELISKER, ett par, fajans. Rörstrand märkta Stockholm, 1700-tal. | 30 000 SEK |
21 | TALLRIK, fajans. Rörstrand, Stockholm 15/3 1745. | 10 000 SEK |
22 | TEKANNA med LOCK, flintgods. Omärkt, möjligen Rörstrand, 1800-tal. | 9 500 SEK |
23 | Pablo Picasso, kanna "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 162. | 20 000 SEK |
24 | Piero Fornasetti, tallrikar, 6 st "Cammei", Milano, Italien. | 5 000 SEK |
25 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal. | 36 000 SEK |
26 | SERVISDELAR, 47 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
27 | TALLRIKAR, 18 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
28 | ASSIETTER, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, sen 1700-tal. | 8 000 SEK |
29 | URNOR med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
30 | SERVIS, 152 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 61 000 SEK |
31 | STEMCUPS ett par, porslin. Kina, 1900-tal med Yongzhengs märke. | 80 000 SEK |
32 | OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. Utsikt från från Fersenska Terrassen, Stockholm. | 19 000 SEK |
33 | Lorentz Sparrgren, "Ullere sund, Vestergötland". | 9 500 SEK |
34 | ENGELSK KONSTNÄR, 1600-TAL. Yngling med dosa. | 85 000 SEK |
35 | OKÄND KONSTNÄR, 1600-TAL. Minnesbild av avlidet barn. | 65 000 SEK |
36 | Ulrica Fredrica Pasch Tillskrivna, Gustaf III (1746-1792) & Sofia Magdalena (1746-1813). | 30 000 SEK |
37 | OKÄND KONSTNÄR, tidigt 1800-TAL. Porträtt av proberare och hans maka. | 18 000 SEK |
38 | OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Barn med skallra. | 6 500 SEK |
39 | Jenny Nyström, Riddaren och vallflickan. | 32 000 SEK |
40 | Jadwiga Uminska, Kortspelaren. | 32 000 SEK |
41 | Peter Dahl, "Tjock och smal". | 36 000 SEK |
42 | Eric Johansson, "Selbstmorderin". | 38 000 SEK |
43 | Bengt Carlberg, "Shimmy". | 16 000 SEK |
44 | Marie-Louise Ekman, I badrummet. | 70 000 SEK |
45 | Marie-Louise Ekman, Utan titel. | 11 000 SEK |
46 | Martin Wickström, "Fuck You!". | 5 500 SEK |
47 | FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Der Poomucher order der leb lebensschicksallufer". | Återrop |
48 | FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Napullihnum". | Återrop |
49 | FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Die mondomoralische atombombe". | Återrop |
50 | Friedrich Schröder-Sonnenstern, "Die mondomoralische kulturbaumblüte". | 11 000 SEK |
51 | Karel Appel, Utan titel. | 47 000 SEK |
52 | Lucio Fontana, "Portrait d'Antonin Artaud". | 26 000 SEK |
53 | CHAMPAGNESTRUTAR, sex stycken snarlika. England, 1700-tal. | 13 000 SEK |
54 | GLAS, tre stycken olika. England, 1700-tal. | 1 600 SEK |
55 | VINGLAS, nio stycken. England, 1700-tal. | 12 000 SEK |
56 | KARAFF samt STARKVINSGLAS, sex stycken. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander. | 7 500 SEK |
57 | SELTERGLAS, 14 stycken. Empire, 1800-talets första hälft. | 14 000 SEK |
58 | VATTENGLAS, 12 stycken, 1800-tal. | 9 500 SEK |
59 | PROVGLAS. 1800-tal. Dekor av förslag på olika graverade bårder. | 5 200 SEK |
60 | VINGLAS, 16 stycken. Sekelskifte 1900. | 11 000 SEK |
61 | BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk. | 55 000 SEK |
62 | KARMSTOLAR, 7 st, varav 2 st Louis XV, 1700-talets andra hälft, 5 st Louis XV-stil, 1800-talets slut. | 65 000 SEK |
63 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 44 000 SEK |
64 | KARMSTOLAR, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska. | 320 000 SEK |
65 | STOLAR, sju stycken (3+2+2), av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustavianska, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
66 | STOLAR, 12 st (6+6), tillskrivna Johan Lindgren, gustavianska, 1700-talets slut. | 100 000 SEK |
67 | STOLAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | 6 000 SEK |
68 | SULLASTOLAR, fyra stycken, omkring år 1900. | 4 000 SEK |
69 | STOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
70 | STOL, tillskriven Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustaviansk. | 11 000 SEK |
71 | HÖRNKONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
72 | VÄGGBORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 30 000 SEK |
73 | SLAGBORD, 1800-talets första hälft. | 5 000 SEK |
74 | FÄLLBORD, England, 1700-talets andra hälft. | 19 000 SEK |
75 | FÄLLBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal. | 13 000 SEK |
76 | VÄGGPENDYL, av Johan Gustaf Anjou, gustaviansk, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
77 | GOLVUR, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
78 | SPEGEL, av Joseph Schürer dy (privilegium i Stockholm 1769, död 1785), rokoko/gustaviansk, daterad 1771. | 28 000 SEK |
79 | LJUSKRONA, för sex ljus, 1700/1800-tal. | 6 000 SEK |
80 | LJUSKRONA, för sex ljus, barockstil, 1800-talets slut. | 60 000 SEK |
81 | LJUSKRONA, för sex ljus, rokokostil, 1800-talets slut. | 17 000 SEK |
82 | LJUSRING, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
83 | AMPEL, för ett ljus, gustaviansk stil, 1900-tal. | 9 500 SEK |
84 | AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt. | 6 500 SEK |
85 | BORDSLYSTER, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början. | Återrop |
86 | KANDELABER, för två ljus, Sverige, 1800/1900-tal. | 2 100 SEK |
87 | KANDELABER, för tre ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 24 000 SEK |
88 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | 36 000 SEK |
89 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk, 1700-talets slut. | 18 000 SEK |
90 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
91 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | 13 500 SEK |
92 | LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början. | 11 000 SEK |
93 | SYBARON, Tula, tidigt 1800-tal. | Återrop |
94 | SMÖRASK MED LOCK, omkring år 1800. | 11 000 SEK |
95 | SALTKAR, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1827. | 22 000 SEK |
96 | Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, 1990-tal. | 10 000 SEK |
97 | Piero Fornasetti, obelisker / bordslampor, 2 st snarlika, Milano, Italien. | 16 000 SEK |
98 | DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal. | 18 000 SEK |
99 | DOPFAT, sannolikt Danmark, 1700-tal, barock. | 3 900 SEK |
100 | FAT, barock, 1700-tal. | 13 000 SEK |