Märkt F, vilket är signaturen från någon av bröderna Fahlström. Samt med prisangivelsen 12 dlt kmt dussinet. Oktagonal, dekor i bianco sopra bianco runt brämet och med monogram under adlig krona. Diameter 23 cm.
Lagad, nagg, krackelyr.
Jämför tallrik från denna servis i samlingarna på Nationalmuseum, Stockholm.
Baeckström, Arvid; Rörstrand och dess tillverkningar 1726-1926. Jämför med tallrik avbildad på sid 37.
En av de tidigaste exemplen på Bianco Sopra Bianco tekniken.