Svartmålade och bronserade. Svenska modellen med genombruten balusterformad ryggbricka. Rosettanfanger över främre hörn. Lösa stoppade sitsar. Båda med Stockholm stolmakarämbetes sigill.
Sitthöjd ca 45, total höjd ca 100 cm.
Smärre slitage, färgbortfall. Ett armlän och rygg med smärre lagningar och förstärkning.