Sex gråmålade och delvis bronserade, 6 st gråmålade. Skuren dekor. Ryggbricka med kopplat spjälknippe. Fyrsidiga kannelerade nedåt avsmalnande ben. Svarvade H-kryss. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 49, total höjd ca 101 cm.
Lagningar. Skador.
De sex stolarna med bronserade detaljer tidigare från Näs, Rö socken, Uppland.
Svenska slott och herresäten, Allhems förlag 1967, Uppland II, Näs, katalognumret delvis avbildat sid. 17. Fataburen Nordiska museets och Skansens årsbok 1960, delvis avbildade sid. 26-27.