Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F195

Visning: 5-11 december. Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.
Öppet: mån–fre kl 10–18, lör–sön och självständighetsdag kl 11–16.
Auktion: 12 december. Start kl 14. Bukowskis, Gamla Hamnen Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Till liveauktionen >

 
309 föremål
302. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), VÄRDETRANSPORT.
302. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), VÄRDETRANSPORT.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
274. Werner Åström, MOR OCH DOTTER.
274. Werner Åström, MOR OCH DOTTER.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
38. BUDAI, brons, Qing dynastin, 1600/1700-tal.
38. BUDAI, brons, Qing dynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
83. FLASKA, glas, Ryssland, tidigt 1800-tal.
83. FLASKA, glas, Ryssland, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
1. BYRÅ, rokoko, Italien, 1700-talets senare hälft.
1. BYRÅ, rokoko, Italien, 1700-talets senare hälft.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
172. Savely Zeydenberg, DAMPORTRÄTT (L.V. MURAVJEVA).
172. Savely Zeydenberg, DAMPORTRÄTT (L.V. MURAVJEVA).
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
223. Ville Vallgren, NAKEN.
223. Ville Vallgren, NAKEN.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
271. Verner Thomé, GÅRDSVY.
271. Verner Thomé, GÅRDSVY.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
294. John Bauer, SAGOFLICKAN.
294. John Bauer, SAGOFLICKAN.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
56. BRÖDKORG, silver, Balticum, 1800-talets första hälft.
56. BRÖDKORG, silver, Balticum, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
49. SERVERINGSFAT, silver, Johann Hues, Hamburg, 1700-talets slut.
49. SERVERINGSFAT, silver, Johann Hues, Hamburg, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
202. Adolf Bock, ISBRYTAREN SISU.
202. Adolf Bock, ISBRYTAREN SISU.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
282. Adolf Bock, VY FRÅN HAWAII.
282. Adolf Bock, VY FRÅN HAWAII.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
307. JAN FREDRIK SCHÜTZ, STORM.
307. JAN FREDRIK SCHÜTZ, STORM.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
35. BREVPRESS, mikromosaik, Italien, 1800-talets senare hälft.
35. BREVPRESS, mikromosaik, Italien, 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
18. BORDSLYSTER.
18. BORDSLYSTER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
222A. Marcus Collin, 'SKOMAKAREN'.
222A. Marcus Collin, 'SKOMAKAREN'.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
297. OKÄND KONSTNÄR, 1700-tal.
297. OKÄND KONSTNÄR, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
293. Benes Knupfer, PORTRÄTT AV EN DAM.
293. Benes Knupfer, PORTRÄTT AV EN DAM.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
63. MATTA, Nain. Ca 273x161 cm.
63. MATTA, Nain. Ca 273x161 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
900 - 1 000 EUR
59. SÅSSKÅL, silver, Sazikov, St. Petersburg 1880.
59. SÅSSKÅL, silver, Sazikov, St. Petersburg 1880.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
12. SPEGEL, Sverige, rokoko 1770-tal.
12. SPEGEL, Sverige, rokoko 1770-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
224. Aarre Aaltonen, MOR OCH BARN.
224. Aarre Aaltonen, MOR OCH BARN.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
74. SLAGLÅSGEVÄR, Ryssland, modell 1847 för dragoner.
74. SLAGLÅSGEVÄR, Ryssland, modell 1847 för dragoner.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
192. Hugo Simberg, DÖDEN PÅ SKRIDSKOR.
192. Hugo Simberg, DÖDEN PÅ SKRIDSKOR.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
79. MATSEDEL FÖR ALEXANDER IIIs KRÖNING.
79. MATSEDEL FÖR ALEXANDER IIIs KRÖNING.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
13. SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
13. SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
61. VÄVD TAPET, Flandern 1700-tal.
61. VÄVD TAPET, Flandern 1700-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
197. Torsten Wasastjerna, FLICKA I SKOGEN.
197. Torsten Wasastjerna, FLICKA I SKOGEN.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
228. Verner Thomé, PORTRÄTT AV EN DAM (JUDITH CHYDENIUS).
228. Verner Thomé, PORTRÄTT AV EN DAM (JUDITH CHYDENIUS).
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
212. Felix Frang-Pahlama, SJÖLANDSKAP.
212. Felix Frang-Pahlama, SJÖLANDSKAP.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
57. BRÖDKORG, silver, Roland Melin, Helsingfors 1852.
57. BRÖDKORG, silver, Roland Melin, Helsingfors 1852.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
280. Ester Helenius, "JUMALAN JUHLIEN LILJAT".
280. Ester Helenius, "JUMALAN JUHLIEN LILJAT".
Klubbat pris 
650 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
58. BRÖDKORG, silver, Roland Mellin, Helsingfors 1842.
58. BRÖDKORG, silver, Roland Mellin, Helsingfors 1842.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
306. BALTHASAR PAUL OMMEGANCK, FÅR.
306. BALTHASAR PAUL OMMEGANCK, FÅR.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
303. ÉMILE RENÉ LAFONT, SNÖ I PARIS.
303. ÉMILE RENÉ LAFONT, SNÖ I PARIS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
52. POKAL, silver, Gustaf Henning, Stockholm, 1700-talets mitt.
52. POKAL, silver, Gustaf Henning, Stockholm, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
158. RING, princesslipade diamanter, 18K guld.
158. RING, princesslipade diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
100. LJUSSTAKE, Ryssland 1800-talets början.
100. LJUSSTAKE, Ryssland 1800-talets början.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
252. Eero Järnefelt, TALLAR VID STRANDEN.
252. Eero Järnefelt, TALLAR VID STRANDEN.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
290. OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. DAMPORTRÄTT.
290. OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. DAMPORTRÄTT.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
700 - 800 EUR
33. KARTA, "Tabula Anemographica", Mathias Seutter  1700-tal.
33. KARTA, "Tabula Anemographica", Mathias Seutter 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 - 800 EUR
17. VÄGGKANDELABRAR ETT PAR.
17. VÄGGKANDELABRAR ETT PAR.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
62. MATTA, Nain. Circa 209x201 cm.
62. MATTA, Nain. Circa 209x201 cm.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
84. POKAL, glas, Ryssland 1800-talets början.
84. POKAL, glas, Ryssland 1800-talets början.
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
281. Ville Vallgren, NAKEN.
281. Ville Vallgren, NAKEN.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
264. Eero Järnefelt, TALL.
264. Eero Järnefelt, TALL.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
254. Magnus Enckell, NÄRA SKOGEN.
254. Magnus Enckell, NÄRA SKOGEN.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
219. Ester Helenius, VY FRÅN PARIS.
219. Ester Helenius, VY FRÅN PARIS.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
21. LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn Daniel Rising Åbo 1791.
21. LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn Daniel Rising Åbo 1791.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
23. SVENSKA TENNLJUSSTAKAR, ETT PAR.
23. SVENSKA TENNLJUSSTAKAR, ETT PAR.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 - 800 EUR
207. Magnus Enckell, PORTRÄTT AV ANNA HOLMLUND.
207. Magnus Enckell, PORTRÄTT AV ANNA HOLMLUND.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 - 800 EUR
9. SPELBORD, rokoko, 1700-tal.
9. SPELBORD, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
550 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
7. GUSTAVIANSKT SPELBORD.
7. GUSTAVIANSKT SPELBORD.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
295. Woldemar Toppelius, PARISISKA.
295. Woldemar Toppelius, PARISISKA.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
204. Albert Edelfelt, MADAME PASTEUR.
204. Albert Edelfelt, MADAME PASTEUR.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
206. Hugo Simberg, KVASTGUMMAN I.
206. Hugo Simberg, KVASTGUMMAN I.
Klubbat pris 
650 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
6. SOFFA, biedermeier, 1800-tal.
6. SOFFA, biedermeier, 1800-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
166. Sergei Solomko, KOSTYMBILD.
166. Sergei Solomko, KOSTYMBILD.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 - 600 EUR
136. BROSCH, rubiner, turmaliner, 18K guld. Roca, Spanien.
136. BROSCH, rubiner, turmaliner, 18K guld. Roca, Spanien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 - 600 EUR
24. FAT, Bengt Christian Ståhlström, Åbo 1700.
24. FAT, Bengt Christian Ståhlström, Åbo 1700.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
99. RESESAMOVAR.
99. RESESAMOVAR.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
19. LJUSSTAKAR, ETT PAR, brännförgyllda mässing.
19. LJUSSTAKAR, ETT PAR, brännförgyllda mässing.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

467. Stort sterling silver fiskfat, W.A. Bolin, Stockholm 1939.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
140 000
 
SEK
ditt bud
135 000
 
SEK
ditt bud
130 000
 
SEK
ditt bud
125 000
 
SEK
ditt bud
120 000
 
SEK
ditt bud
115 000
 
SEK
ditt bud
110 000
 
SEK
ditt bud
105 000
 
SEK
ditt bud
100 000
 
SEK
ditt bud
95 000
 
SEK
ditt bud
90 000
 
SEK
ditt bud
85 000
 
SEK
ditt bud
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
70 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
140 000 SEK