Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1195 | Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1196 | Hattställ, hardwood. Qingdynastin. | 16 000 SEK |
1197 | Kista, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1198 | Figuriner, ett par, förgyllt och lackerat trä, 1600/1700-tal. | Återrop |
1199 | Väktare, lackerat och förgyllt trä. Qingdynastin, 1700-tal. | 30 000 SEK |
1200 | Cikadabur, kalebass. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1201 | Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 26 000 SEK |
1202 | Jacka "Ao", broderat siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del. | 10 000 SEK |
1203 | Jacka, broderat siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del. | 8 000 SEK |
1204 | Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 11 000 SEK |
1205 | Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1206 | Ämbetsmannainsignia, två stycken, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 9 500 SEK |
1207 | Palatsmatta, antik silke, Qingdynastin, omkring 1880. Mått ca 238 x 154,5 cm. | 165 000 SEK |
1208 | Matta, antik Ningxia, norra Kina. Qingdynastin, sent 1800-tal. Mått ca 150x90 cm. | 6 000 SEK |
1209 | Antik kinesisk meditationsmatta. Sen Qingdynasti, omkring år 1900. Mått ca 357,5x60 cm. | Återrop |
1210 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden. Qingdynastin, 1700-tal. | 65 000 SEK |
1211 | Albumblad, två stycken, akvarell och tusch på siden. Qingdynastin, 1700-tal. | 19 000 SEK |
1212 | Glasmålning. Qingdynastin, omkring 1800. | 6 500 SEK |
1212A | Målningar, fem stycken, gouache på papper. Qing dynastin, sent 1700-tal. Okänd konstnär. | Återrop |
1213 | Paneler, fyra stycken, lack och trä. Kina, 1900-talets första del. | 16 000 SEK |
1214 | Vaser, ett par, lackerade med inläggningar, Qingdynastins mitt. | Återrop |
1215 | Ytterfoder, sten. Sen Ming/tidig Qingdynasti. | Återrop |
1216 | Hårnålar, två stycken samt två skulpterade objekt, nefrit. Qingdynastin eller äldre. | 11 000 SEK |
1217 | Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal. | 60 000 SEK |
1218 | Plakett, nefrit. Qingdynastin. | 4 000 SEK |
1219 | Bältesspänne, förgylld koppar och sten. Qingdynastin. | 3 000 SEK |
1220 | Armband samt örhängen, ett par, silver samt grön sten. Kina, tidigt 1900-tal. | 7 500 SEK |
1221 | Armband, förgyllt silver med grön-vit sten möjligen nefrit. Sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
1223 | Tuschsten, Qingdynastin. | Återrop |
1224 | Tedosor, två stycken, sockerskål, samt värmekök, tenn. Qingdynastin, | 5 500 SEK |
1225 | Skål med lock, silver, Kina, T Tian XIing 涂天興 jyutping Tou Tin Hing. Jiujianghua Tou Tin Hing JiuIjiang, Guandong. | 7 000 SEK |
1226 | Koppar med fat, sex stycken, silver. Kina, 1900-tal. | 6 500 SEK |
1227 | Edgar Gorer och J.F. Blacker, "Chinese Porcelain and Hard Stones", vol I och II. | 9 000 SEK |
1228 | Carl Peter Thunberg, två volymer, del 1-4. "Resa uti Europa, Africa, Asia förrättad åren 1770-1779". | Återrop |
1229 | Skål, keramik, Jünglasyr. Songdynastin eller senare. | 13 000 SEK |
1230 | Skål, keramik, av "Yaozhou-typ", Songdynastin (960-1279). | Återrop |
1232 | Vas, keramik. Yuan/Mingdynastin. | 36 000 SEK |
1233 | Tekanna med lock, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 40 000 SEK |
1234 | Praktytterfoder, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. Med märkning 滄亭清玩 'cang ting qing wan'. | Återrop |
1235 | Skål, blanc de chine. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 5 500 SEK |
1236 | Urna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1237 | Trumpetvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1238 | Vas, porslin. Qingdynastin med Chenghuas märke. | 7 000 SEK |
1239 | Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1600-tal. | 11 000 SEK |
1240 | Figurin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
1241 | Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal. | 10 000 SEK |
1242 | Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
1243 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
1244 | Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1245 | Kopp, porslin. Qingdynastin, med Kangxi märke och period (1662-1722). | 180 000 SEK |
1247 | Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 500 SEK |
1248 | Garnityr, tre delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96). | 13 000 SEK |
1249 | Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1250 | Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1251 | Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 26 000 SEK |
1252 | Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1253 | Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 17 000 SEK |
1254 | Skulpturer, ett par, biskviporslin. Qingdynastin. | 42 000 SEK |
1255 | Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 600 SEK |
1256 | Vinkylare, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
1257 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1258 | Skålfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 500 SEK |
1259 | Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1260 | Kopp, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 18 000 SEK |
1261 | Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
1262 | Servis, 10 delar, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
1263 | Prakturna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1264 | Såssnipor, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1265 | Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
1266 | Servis, sex delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
1267 | Teservis, 23 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1268 | Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 5 000 SEK |
1269 | Skål, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke. | 38 000 SEK |
1270 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke. | 125 000 SEK |
1271 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti. | 19 000 SEK |
1272 | Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke. | 11 000 SEK |
1273 | Tekanna med lock, porslin. Kanton, 1800-tal. | 2 000 SEK |
1274 | Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | 26 000 SEK |
1275 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 24 000 SEK |
1276 | Penselvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
1277 | Urnor med lock, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 15 000 SEK |
1278 | Fiskbassäng/Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 22 000 SEK |
1279 | Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti. | 9 500 SEK |
1280 | Koppar med fat, två stycken, samt ett lock, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-50). | 55 000 SEK |
1281 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti/republik med Qianlongs märke. | 48 000 SEK |
1282 | Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74). | 32 000 SEK |
1282A | Vas, porslin. Sen Qingdynasti/republik, med Yongzheng märke. | 75 000 SEK |
1283 | Skål, porslin. Republik, 1900-tal med Daoguangs märke. | 30 000 SEK |
1284 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal med Qianlongs märke. | Återrop |
1285 | Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke. | 90 000 SEK |
1286 | Vas, porslin. Qingdynastin. | 16 000 SEK |
1287 | Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1288 | Penselbad, porslin. Sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
1289 | Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad. | Återrop |
1290 | Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 13 000 SEK |
1291 | Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke. | Återrop |
1292 | Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke. | 12 000 SEK |
1293 | Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal. | 6 500 SEK |
1294 | Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-talets första hälft. | 7 000 SEK |
1295 | Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal. | Återrop |