Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1195Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1196Hattställ, hardwood. Qingdynastin.16 000 SEK
1197Kista, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1198Figuriner, ett par, förgyllt och lackerat trä, 1600/1700-tal.Återrop
1199Väktare, lackerat och förgyllt trä. Qingdynastin, 1700-tal.30 000 SEK
1200Cikadabur, kalebass. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
1201Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.26 000 SEK
1202Jacka "Ao", broderat siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del.10 000 SEK
1203Jacka, broderat siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del.8 000 SEK
1204Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.11 000 SEK
1205Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.9 000 SEK
1206Ämbetsmannainsignia, två stycken, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.9 500 SEK
1207Palatsmatta, antik silke, Qingdynastin, omkring 1880. Mått ca 238 x 154,5 cm.165 000 SEK
1208Matta, antik Ningxia, norra Kina. Qingdynastin, sent 1800-tal. Mått ca 150x90 cm.6 000 SEK
1209Antik kinesisk meditationsmatta. Sen Qingdynasti, omkring år 1900. Mått ca 357,5x60 cm.Återrop
1210Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden. Qingdynastin, 1700-tal.65 000 SEK
1211Albumblad, två stycken, akvarell och tusch på siden. Qingdynastin, 1700-tal.19 000 SEK
1212Glasmålning. Qingdynastin, omkring 1800.6 500 SEK
1212AMålningar, fem stycken, gouache på papper. Qing dynastin, sent 1700-tal. Okänd konstnär.Återrop
1213Paneler, fyra stycken, lack och trä. Kina, 1900-talets första del.16 000 SEK
1214Vaser, ett par, lackerade med inläggningar, Qingdynastins mitt.Återrop
1215Ytterfoder, sten. Sen Ming/tidig Qingdynasti.Återrop
1216Hårnålar, två stycken samt två skulpterade objekt, nefrit. Qingdynastin eller äldre.11 000 SEK
1217Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.60 000 SEK
1218Plakett, nefrit. Qingdynastin.4 000 SEK
1219Bältesspänne, förgylld koppar och sten. Qingdynastin.3 000 SEK
1220Armband samt örhängen, ett par, silver samt grön sten. Kina, tidigt 1900-tal.7 500 SEK
1221Armband, förgyllt silver med grön-vit sten möjligen nefrit. Sen Qingdynasti.4 000 SEK
1223Tuschsten, Qingdynastin.Återrop
1224Tedosor, två stycken, sockerskål, samt värmekök, tenn. Qingdynastin,5 500 SEK
1225Skål med lock, silver, Kina, T Tian XIing 涂天興 jyutping Tou Tin Hing. Jiujianghua Tou Tin Hing JiuIjiang, Guandong.7 000 SEK
1226Koppar med fat, sex stycken, silver. Kina, 1900-tal.6 500 SEK
1227Edgar Gorer och J.F. Blacker, "Chinese Porcelain and Hard Stones", vol I och II.9 000 SEK
1228Carl Peter Thunberg, två volymer, del 1-4. "Resa uti Europa, Africa, Asia förrättad åren 1770-1779".Återrop
1229Skål, keramik, Jünglasyr. Songdynastin eller senare.13 000 SEK
1230Skål, keramik, av "Yaozhou-typ", Songdynastin (960-1279).Återrop
1232Vas, keramik. Yuan/Mingdynastin.36 000 SEK
1233Tekanna med lock, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).40 000 SEK
1234Praktytterfoder, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. Med märkning 滄亭清玩 'cang ting qing wan'.Återrop
1235Skål, blanc de chine. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.5 500 SEK
1236Urna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1237Trumpetvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1238Vas, porslin. Qingdynastin med Chenghuas märke.7 000 SEK
1239Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.11 000 SEK
1240Figurin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
1241Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal.10 000 SEK
1242Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
1243Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
1244Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.7 000 SEK
1245Kopp, porslin. Qingdynastin, med Kangxi märke och period (1662-1722).180 000 SEK
1247Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 500 SEK
1248Garnityr, tre delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).13 000 SEK
1249Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1250Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1251Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.26 000 SEK
1252Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1253Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).17 000 SEK
1254Skulpturer, ett par, biskviporslin. Qingdynastin.42 000 SEK
1255Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.4 600 SEK
1256Vinkylare, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
1257Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1258Skålfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK
1259Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1260Kopp, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.18 000 SEK
1261Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
1262Servis, 10 delar, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
1263Prakturna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1264Såssnipor, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1265Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
1266Servis, sex delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
1267Teservis, 23 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1268Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).5 000 SEK
1269Skål, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.38 000 SEK
1270Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.125 000 SEK
1271Vas, porslin. Sen Qingdynasti.19 000 SEK
1272Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.11 000 SEK
1273Tekanna med lock, porslin. Kanton, 1800-tal.2 000 SEK
1274Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.26 000 SEK
1275Vas, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.24 000 SEK
1276Penselvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.5 500 SEK
1277Urnor med lock, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.15 000 SEK
1278Fiskbassäng/Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.22 000 SEK
1279Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti.9 500 SEK
1280Koppar med fat, två stycken, samt ett lock, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-50).55 000 SEK
1281Vas, porslin. Sen Qingdynasti/republik med Qianlongs märke.48 000 SEK
1282Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).32 000 SEK
1282AVas, porslin. Sen Qingdynasti/republik, med Yongzheng märke.75 000 SEK
1283Skål, porslin. Republik, 1900-tal med Daoguangs märke.30 000 SEK
1284Vas, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal med Qianlongs märke.Återrop
1285Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke.90 000 SEK
1286Vas, porslin. Qingdynastin.16 000 SEK
1287Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
1288Penselbad, porslin. Sen Qingdynasti.8 000 SEK
1289Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.Återrop
1290Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.13 000 SEK
1291Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.Återrop
1292Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke.12 000 SEK
1293Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal.6 500 SEK
1294Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-talets första hälft.7 000 SEK
1295Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.Återrop