Nr. | Föremål | Klubbat pris |
298 | Bordsringklocka, emalj och förgyllt silver, S:t Petersburg 1908-1917. | 12 000 SEK |
299 | Fabergé, frimärksask, verkmästare Henrik Wigström, guld, silver och emalj, S:t Petersburg 1908-17. | 135 000 SEK |
300 | Parfymbrännare, agat, silvermontering, signerad "Escalier de Cristal. Paris" stämplad Paul Canaux et Cie (1892-1911). | 100 000 SEK |
301 | David Edward & George Edward (Edward & Sons), sockerskål/pokal med lock, Glasgow 1898-99. | Återrop |
302 | Frantz Bergs, dosa, guld, (verksam i Stockholm 1725-1777), 1700-talets mitt. Rokoko. | 115 000 SEK |
303 | Frantz Bergs, dosa, guld, (verksam i Stockholm 1725-1777) 1700-talets mitt. Rokoko. | 110 000 SEK |
304 | Dosa, 18K trefärgat guld, troligen Genève 1800-talets början. | Återrop |
305 | Etui, samorodok-teknik, guld 14K och safir, sannolikt av Alexander Lyubavin, S:t Petersburg 1908-1917. | Återrop |
306 | Åkdyna, "Bäckahästen", rölakan, ca 100 x 55 cm, 1700-talets sista kvartal. | 38 000 SEK |
307 | Åkdyna rölakan, ca 107 x 51 cm, sydvästra Skåne, omkring år 1770-1800. | Återrop |
308 | Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 98 x 45 cm, sydvästra, Skåne 1801, signerad MID. | 18 000 SEK |
309 | Åkdyna, rölakan, ca 104 x 44 cm, sydvästra Skåne, signerad och daterad 1801 KSD-BOD-SIS. | 30 000 SEK |
310 | Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 98 x 50 cm, omkring 1800-1825. | 42 000 SEK |
311 | Åkdyna, ”Stiliserade Ekar”, rölakan, ca 114 × 49 cm, 1800-talets första kvartal. | Återrop |
312 | Åkdyna "Blomsterurna och fåglar i krans", flamskväv, Skåne ca 98 x 50 cm, omkring år 1800. | 26 000 SEK |
313 | Åkdyna, rölakan, ca 110 x 48 cm, Skåne, omkring år 1800. | 26 000 SEK |
314 | Åkdyna, rölakan, ca 99 x 49 cm, Skåne, 1800-talets första hälft. | 5 000 SEK |
315 | Åkdyna, rölakan, ca 85 x 55 cm, Skåne, 1800-talets första hälft. | 13 000 SEK |
316 | Åkdyna, broderad, ca 108 x 48 cm, signerad AMA, Skåne, 1800-talets första hälft. | Återrop |
317 | Täcke, rölakan, ca 188 x 116 cm, Skåne, broderad signatur KPD, daterad 1822. | Återrop |
318 | Dukar 2 st samt 23 servetter, linnedamast, ca 325 x 180 cm och 59 x 64 cm, 1800-talets andra hälft. | 5 000 SEK |
319 | Ann-Mari Forsberg, Matta "Tobias", gobeläng variant, ca 328 x 157 cm, signerad AB MMF AMF. | Återrop |
320 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 305 x 500 cm, signerad VIT*M*R*D'AUBVSSON. | 80 000 SEK |
321 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 298 x 121-127,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D. | 26 000 SEK |
322 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 296 x 129,5 cm, signerad M.R.DABVSON.i.D. | 26 000 SEK |
323 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 293 x 132,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D. | 26 000 SEK |
324 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 282 x 433 cm, signerad ViTRA.M.R.D'AVBVSON. | 50 000 SEK |
325 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 279- x 196 cm, signerad M.R.D'AVBVSSONj.DVMONTEIL. | 125 000 SEK |
326 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 257 x 413 cm, Flandern, 1700-talets första hälft. | Återrop |
327 | Gavin Morton, & G.K Robertson, tillskriven, matta, Donegal, Killybegs Irland, ca 435 x 341 cm. | Återrop |
328 | Skålfat, lergods, Iznik Osmanska riket, 1600-tal. | 11 000 SEK |
329 | Skål/kopp, silver, Van, Khane Kian, Osmanska riket / Armenien, omkring 1890-1910. | 16 000 SEK |
330 | Skål, så kallad "Magic bowl", Qajardynastin (1789–1925). | Återrop |
331 | Skrin, Osmanska riket, förgyllt silver, Abdul Hamid II period (1876-1909). | 17 000 SEK |
332 | Duvor, ett par silver, Persien (Iran), Qajardynastin (1789–1925). | 36 000 SEK |
333 | Sköld, "gold-damascened", stål, Iran Qajardynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
334 | Antikt Suzani broderi, möjligen Bukhara, Uzbekistan, ca 241 x 164 cm. | 80 000 SEK |
335 | Antikt Suzani broderi, Sannolikt Nurata området, Uzbekistan, ca 169 x 113 cm. | 60 000 SEK |
336 | Antik Qashqai kelim, ca 260 x 157 cm. | Återrop |
337 | Broderi, sannolikt antik Uzbekistan suzani, ca 226,5-230,5 x 180-182 cm. | 8 000 SEK |
338 | Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 360 x 157 cm. | 16 000 SEK |
339 | Antik Qashqai kilim, ca 240 x 155 cm. | 10 000 SEK |
340 | Matta, antik Qashqai, ca 195 x 127 cm. | 12 000 SEK |
341 | Antik Malataya kelim, metallbrocherad, Osmanska riket, ca 340 x 153 cm. | Återrop |
342 | Antik Aydin kelim, 2 delar, västra Anatolien, ca 326 x 182 cm. | Återrop |
343 | Antik Anatolisk kelim, ca 324 x 169 cm. | Återrop |
344 | Matta, antik Bergama, västra Anatolien, ca 220 x 180 cm. | 28 000 SEK |
345 | Matta, Old silke Hereke, ca 103 x 73 cm. | 7 000 SEK |
346 | Matta, silke Hereke, ca 101 x 69 cm. | 5 000 SEK |
347 | Matta, silke Hereke, ca 93 x 68 cm. | 4 200 SEK |
348 | Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 310 x 242 cm. | Återrop |
349 | Antik Saryk Torba, part silk, ca 139 x 38 cm. | Återrop |
350 | Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 479 x 342 cm. | Återrop |
351 | Ensi antik Beshir, ca 212 x 136-142 cm. | 16 000 SEK |
352 | Matta, antik Yomoud, ca 336 x 194-202 cm. | Återrop |
353 | Antik Turkmesk Saryk chuval, part silk, Amu darya området, ca 170 x 112 cm. | 4 000 SEK |
354 | Matta, antik silke, Östturkestan, ca 308 x 182 cm. | 36 000 SEK |
355 | Matta, antik Khotan, Xinjiang, Kina, ca 272 x 155 cm. | 12 000 SEK |
356 | Matta, antik, sannolikt Karabagh, södra Kaukasus, ca 261 x 146 cm. | 5 500 SEK |
357 | Matta, antik Afshar, ca 135 x 109 cm. | 6 000 SEK |
358 | Matta, antik Lahore, norra Indien (dagens Pakistan), ca 463 x 404 cm. | Återrop |
359 | Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 199 x 134 cm. | 17 000 SEK |
360 | Matta, antik figural Souf Keshan "Motachem", ca 64 x 57 cm. | 9 500 SEK |
361 | Matta, antik Keshan, s.k. Motachem, ca 197 x 143 cm. | 85 000 SEK |
362 | Matta, semiantik figural Nahavand, ca 190 x 135 cm. | 20 000 SEK |
363 | Matta, antik figural Kirman Lavar, ca 98 x 67 cm. | 10 000 SEK |
364 | Matta, antik figural Kirman Laver, ca 208 x 130 cm. | Återrop |
365 | Matta, antik figural Kirman Laver, ca 223 x 129 cm. | Återrop |
366 | Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, 210 x 143 cm. | Återrop |
367 | Matta, antik Safavid "Spiral vine" Isfahan, 1600-talets mitt - andra hälft. Ca 562 x 231 cm. | Återrop |
368 | Matta, antik Isfahan, ca 220 x 145 cm. | 9 000 SEK |
369 | Matta, semiantik Isfahan, ca 352 x 256 cm. | 28 000 SEK |
370 | Matta, semiantik Isfahan, part silk ca 226 x 144 cm. | 32 000 SEK |
371 | Matta, Isfahan, signerad (Ahmad) Seirafian, ca 178 x 110 cm (samt en kortsida med 3 cm slätväv). | 18 000 SEK |
372 | Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 225 x 155 cm. | 10 000 SEK |
373 | Matta, old Nain Tuteshk part silk, ca 223,5 x 157,5 cm. | 18 000 SEK |
374 | Matta, antik silke metallbroscherad Keshan, sannolikt omkring 1910, ca 200-202,5 x 129-131 cm. | 50 000 SEK |
375 | Matta antik silke Keshan/Feraghan, ca 195 x 121 cm. | Återrop |
376 | Matta, antik silke Keshan, ca 198,5 x 129,5 cm. | 14 000 SEK |
377 | Matta, antik silke Täbris, ca 239 × 168 cm. | 95 000 SEK |
378 | Matta, old silke Ghom, signerad ca 197 x 136 cm. | 12 000 SEK |
379 | Matta, semiantik Keshan, ca 193 x 133 cm. | 7 000 SEK |
380 | Matta, antik "Manchester" Keshan, ca 354 x 259 cm. | Återrop |
381 | Matta, antik Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 466 x 323 cm. | 20 000 SEK |
382 | Matta, antik Ziegler, Sultanabad området, ca 533 x 358 cm. | Återrop |
383 | Matta, antik "Ziegler" Mahal/Feraghan, Sultanabad området, ca 517 x 486 cm. | 44 000 SEK |
384 | Matta, antik "Haj Jalili" Täbris, ca 375 x 303 cm. | 70 000 SEK |
385 | Matta, antik Täbris, ca 333 x 223 cm. | 19 000 SEK |
386 | Matta, semiantik Täbris, ca 294 x 200 cm. | 18 000 SEK |
387 | Matta, antik Täbris, ca 404 x 276 cm. | 20 000 SEK |
388 | Matta, antik Täbris, signerad Alabaft, ca 383 x 275 cm. | 28 000 SEK |
389 | Matta, semiantik Täbris, ca 198 x 142 cm. | 6 500 SEK |
390 | Matta, semiantik, s.k. Amerikansk Sarouk, ca 357 x 264 cm. | 20 000 SEK |
391 | Matta, semiantik Sarouk, ca 404 x 305 cm. | Återrop |
392 | Matta, antik Heris Serapi, nordvästra Iran, ca 400-405 x 337 cm. | 48 000 SEK |
393 | Matta, antik Heris, ca 350 x 317 cm. | 34 000 SEK |
394 | Matta, antik Heris Serapi, ca 421 x 352 cm. | Återrop |
395 | Matta, antik Heris Serapi, ca 391-408 x 298 cm. | 48 000 SEK |
396 | Matta, antik/semiantik Djosan, ca 210 x 136 cm. | Återrop |
397 | Matta, antik "Millefleur" Kirman Laver, ca 434 x 321 cm. | Återrop |