303
1524898

Frantz Bergs, dosa, guld, (verksam i Stockholm 1725-1777) 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 800 - 13 200 EUR
9 300 - 14 000 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

21 karat, kartuschformad, rik driven och ciselerad dekor. På locket motiv av Minerva och Diana mot matterad fond inramat av rocailler och voluter. Sidorna med rocailler och blad mot matterad fond, botten med rocailler och blommor. I lockets insida miniatyrmålning av ruinlandskap under glas. Längd 6,7 cm, höjd 2,3 cm. Totalvikt 82,3 g.

Proveniens

Falk Simons samling nr F.S. 748.
Svensk privat samling.

Gustaf Munthe, "Falk Simons silversamling", Stockholm 1938, katalognr 366 (F.S. 748) sid 163, plansch 121.