302
1524936

Frantz Bergs, dosa, guld, (verksam i Stockholm 1725-1777), 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 800 - 13 200 EUR
9 300 - 14 000 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

21 karat, kartuschformad, rikt driven och ciselerad dekor. På locket galant figurscen mot matterad fond inramad av rocailler och voluter. Sidorna med rocailler och blad mot matterad fond. i botten klassisk arkitektur med putti och hund samt rocailler. I lockets insida miniatyrmålning av antikiserande offerscen under glas. Längd 6,2, höjd 2,3 cm. Totalvikt 82 g.

Proveniens

Internationella Vårauktion 2009, Auktion nr 552, katalognummer 584.
Svensk privatsamling.

Red. Hernmark m.fl, "Svenskt Silversmide" , Band II, jämför dosa i Nationalmusei samling (NM 68/1940) pl. 675-677.