309
1508480

Åkdyna, rölakan, ca 104 x 44 cm, sydvästra Skåne, signerad och daterad 1801 KSD-BOD-SIS.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Torna eller Bara härad. Troligen ett unikt motiv med stiliserade rosor och påfåglar.