Nr. | Föremål | Ändringar |
16 | Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk. | Skiva i vit marmor. |
48 | Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko. | Vid ett framben saknas ca 2X15 cm dekor pga brott. |
176 | Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1713. Barock. | Motivet föreställer sannolikt Moses i vassen (2:a Mosebok kap 2), inte som tidigare sagts Den heliga familjen. |
188 | Kaffekanna, silver, Barcelona, otydliga mästarstämplar. 1700-tal. Rokoko. | Tidigare katalogiserad som Centraleuropa. |
239 | Thomas Whipham, praktpokal med lock och hänklar, silver, London 1752. | Tidigare felaktigt katalogiserad som John Wirgman. |
445 | Tiara/collier 18K guld med safirer och runda briljantslipade diamanter. | obs bredd 6.7 - 25 mm |
462 | Van Cleef & Arpels ring 18K guld med cabochonslipad smaragd samt runda briljantslipade diamanter. | Notera, smaragd inte jadeite |
592 | Otto Hesselbom, "Snötyngd tall". | Papper lagd på duk 80 x 59 cm. |
621 | ”Eugène-Rose de Beauharnais” (1781-1824). | ”Eugène-Rose de Beauharnais” (1781-1824) |
630 | Ivan Aguéli, Höstlig Slätt. | Duk lagd på pannå |
684 | Carl Fredrik Hill, Landskap med berg. | Galerie Blanche, Stockholm, "C.F. Hill. 100 färgkritor från sjukdomstiden -ur en förut ej visad samling", 10 mars - 11 april 1951, kat. nr 106, troligtvis utanför katalog, enligt stämpel a tergo. |
698 | Fjällandskap. | Papp-pannå |
700 | Ernst Josephson, "Den förgrymmade fadern". | Proveniens: Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson - Minnesutställning", 1951, kat. nr 596 (samling Sten Lindberg). |
799 | Lotte Laserstein, Kvinna på divan. | Utförd på 1930-talet. |
824 | Robert Lefèvre Efter, Guillaume, baron Capelle (1775-1843). | Efter, bär signatur. Guillaume, baron Capelle (1775-1843) |
828 | Alexander Roslin, "Hovmarskalk John Jennings" (1729-1773). | Inköpt av Carl Robert Lamm den 16 augusti 1912 från majorskan Lilly Jennings, Skånelaholm, Uppland, för 6000kr. |
841 | Paulus Moreelse Hans krets, Herdinna. | Hans krets |
880 | Edmund Blair Leighton, "Faded Laurels". | Dubblerad duk. |
1034 | Fohund, keramik. Qingdynastin. | Qingdynastin. |