Modern Art + Design 644

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
397Carl-Einar Borgström, bokstöd, ett par, Ystad Brons, 1900-talets första hälft.10 000 SEK
398Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.8 000 SEK
399Carl-Einar Borgström, bokstöd, ett par, Ystad Brons, 1930-40-tal.5 000 SEK
400Ulla Fogelklou-Skogh, kaffeservis, 3+1 delar, tenn och mässing, Ystad Tenn, 1930-tal.16 000 SEK
401Carl Hörvik, trädgårdgrupp, 1 soffa, ett par stolar samt bord för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Lindgården, Stockholm,170 000 SEK
402Swedish Grace, taburett, möjligen utförd av snickarmästare Albin Johansson, 1930-tal.16 000 SEK
403Nils Fougstedt, spegel, Swedish Grace, modell 137, Firma Svenskt Tenn, 1927.Återrop
404Nils Fougstedt, & Anna Petrus, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm ca 1929, enligt uppgift inköpt på Stockholmsutställningen 1930.250 000 SEK
405Firma Svenskt Tenn, dosa med lock, tenn med dekor av mässing, Stockholm 1929.8 000 SEK
406Björn Trägårdh, kandelaber för tre ljus, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.9 500 SEK
407Björn Trägårdh, eller Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.26 000 SEK
408Josef Frank, "Apskåpet", tapetserat med kolorerade gravyrer med apor, Firma Svenskt Tenn ca 1941, modell 1140.3 700 000 SEK
409brosch, hjortdjur, Firma Svenskt Tenn.Återrop
410vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.Återrop
411Estrid Ericson, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1976.38 000 SEK
412Josef Frank, sideboard, modell "730", Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.42 000 SEK
413Ingegerd Torhamn, målad och dekorerad byrå, Sverige ca 1930.380 000 SEK
414Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, specialbeställt 1941.270 000 SEK
415Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st ”Utö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.70 000 SEK
416Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompanet 1930-tal.300 000 SEK
417Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.24 000 SEK
419Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.200 000 SEK
420Axel Einar Hjorth, matbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.75 000 SEK
421Josef Frank, biblioteksbord / sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2226.100 000 SEK
422Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.10 000 SEK
423Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.50 000 SEK
424Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.46 000 SEK
425Carl Malmsten, skrivbord, "Ståndare", 1950-60-tal.110 000 SEK
426Josef Frank, byrå, "Flora", Svenskt Tenn, modell 1050, 1940-tal.250 000 SEK
427Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.80 000 SEK
428Swedish Modern, fåtölj, 1930-40-tal.65 000 SEK
429Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal, modell U601 (skivan) & U491.135 000 SEK
430Hans Bergström, golvlampor, ett par, modell "547", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.40 000 SEK
431Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.46 000 SEK
432Sven Palmqvist, taklampa, Orrefors, 1940-tal.13 000 SEK
433Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.34 000 SEK
434Swedish Modern, skåp, 1940-tal.26 000 SEK
435Axel Einar Hjorth, specialbeställt matbord, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.28 000 SEK
436Axel Larsson, stolar, 6+4 st "Thule", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, för PUB 1937.18 000 SEK
437Tore Ahlsén, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", 1940-50-tal.36 000 SEK
438Swedish Modern, taklampor, ett par, 1940-tal.85 000 SEK
439John Kärnhagen, karmstolar 1 par, Swedish Modern, 1930-40-tal.60 000 SEK
440Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal.70 000 SEK
441Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.95 000 SEK
442Axel Einar Hjorth, bord, "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.44 000 SEK
443Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.200 000 SEK
444Axel Einar Hjorth, sidobord, "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.12 000 SEK
445Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.145 000 SEK
446Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.135 000 SEK
447Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.80 000 SEK
448Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.90 000 SEK
448ANordiska Kompaniet, gungstol, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal.48 000 SEK
449Fåtöljer, ett par, 1930-tal. Proveniens Byggmästare Olle Engkvist.75 000 SEK
450David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.40 000 SEK
451David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.32 000 SEK
452David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.26 000 SEK
453Hans Bergström, plafond, modell "13C", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.50 000 SEK
454Tor Wolfenstein, sannolikt, bord, Swedish Modern, Robert Ditzinger AB, utfört av Bjerkås-Armatur, 1930-40-tal.16 000 SEK
455Hans-Agne Jakobsson, tillskriven, takarmatur, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-tal.145 000 SEK
456Bertil W. Behrman, fåtölj, modell "233" i serien Presens, AB Engens Fabriker, Sverige 1950-tal.24 000 SEK
457Hans Bergström, taklampa, modell "C1137", ateljé Lyktan, 1940-50-tal.5 000 SEK
458Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, 1950-tal.32 000 SEK
459Hans-Agne Jakobsson, taklampor, ett par, "C-2643", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd.Återrop
460Bergboms, bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.14 000 SEK
461Böcker, "Svensk Botanik af JW Palmstruch & VW Venus", 6 volymer (5+1), tidigt 1800-tal. Proveniens Estrid Ericson.10 000 SEK
462Swedish Modern, fåtölj, 1940-50-tal.38 000 SEK
463Nordiska Kompaniet, sideboard med satsbord och serveringsvagn, 1950-tal.20 000 SEK
464Bengt Ruda, "Cavelli", fåtölj, Ikea, 1958-59.115 000 SEK
465Nordiska Kompaniet, soffbord, Triva serien, modell "579-058", 1950-tal.42 000 SEK
466fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.Återrop
467Edward Wormley, ”New York” soffa, modell 5316, Ljungs Industrier Malmö, 1960.60 000 SEK
468Gastone Rinaldi, fåtöljer, ett par, modell "DU 55", 1900-talets mitt, efter 1954.100 000 SEK
469Arne Tideman Ruud, fåtölj, "Holmenkollen"/"3030", A/S Inventar, Gjövik, 1960-tal.24 000 SEK
470Hans Brattrud, fåtöljer, ett par "Arktis", Hove Møbler, Norge efter 1961.18 000 SEK
471Alvar Aalto, fåtölj, nr 31, producerad av O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland eller Svenska Artek, Aalto Design, Hedemora.28 000 SEK
472Alvar Aalto, bord, "modell 75", Svenska Artek, Aalto Design Hedemora, Sverige 1946-56.48 000 SEK
473Alvar Aalto, bord, Svenska Artek, Aalto Design Hedemora, Sverige 1946-56.19 000 SEK
474Tapio Wirkkala, skulptur, fågel, "Suokurppa" (Beckasin), modell TW 513. Kultakeskus Oy, Finland 1970-tal.26 000 SEK
475Mogens Voltelen, "Copenhagen Chair", Danmark.60 000 SEK
476Vilhelm Lauritzen, 6 stolar, "Radiohuset", Fritz Hansen, Danmark, 1940-tal.46 000 SEK
477Hans J. Wegner, fåtölj "Flag Halyard / Snørestolen", Getama, Danmark, sannolikt 1950-tal.135 000 SEK
478Hans J. Wegner, sideboard med överskåp, "RY20", RY Møbler, Danmark 1955.13 000 SEK
479Hans J. Wegner, matbord med klaffar "AT-314", Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.125 000 SEK
480Hans J. Wegner, "Kina-stolen" 6 st, Fritz Hansen, Danmark 1967.260 000 SEK
481Frits Schlegel, "Love seat" soffa, Fritz Hansen, Danmark 1940-50-tal.55 000 SEK
482Fritz Hansen, fåtöljer 1 par, modell "1669", Danmark 1940-50-tal.125 000 SEK
483Sven Ellekær, fåtöljer ett par samt en fotpall, Chr. Linneberg Møbelfabrik, Danmark, 1960-tal.50 000 SEK
484Vivianna Torun Bülow-Hübe, teservis med bricka, 5 delar, Dansk International Designs, försilvrad mässing.9 600 SEK
485Hans J. Wegner, sideboard "President", modell RY-25, Ry Møbler, Danmark 1960-tal.48 000 SEK
486Hans J. Wegner, taklampa, "JH-1", Johannes Hansen, Danmark, 1950-60-tal.20 000 SEK
487Hans J. Wegner, stolar, 10 st "CH31", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal.170 000 SEK
488Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.220 000 SEK
489Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.280 000 SEK
490Hans J. Wegner, stolar, "The Chair" ett par, JH-503, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal.55 000 SEK
491Brockmann Petersen, bord med askar, Snickarmästare Louis G Thiersen, Danmark 1940-50-tal.80 000 SEK
492Finn Juhl, fåtöljer, ett par samt fotpall "Japan" (FD-137), France & Son, Danmark 1960-tal.28 000 SEK
493Finn Juhl, fåtölj, modell 136, France & Daverkosen, 1950-60-tal.24 000 SEK
494Finn Juhl, fåtöljer, ett par "Japan" (FD-137), France & Son, Danmark 1960-tal.28 000 SEK
495Poul Kjaerholm, Dagbädd, "PK-80", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.135 000 SEK
496Poul Kjaerholm, soffa, PK31-3, E Kold Christensen, Danmark.85 000 SEK