Nr. | Föremål | Klubbat pris |
99 | KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, circa 1900. | 34 000 SEK |
100 | KANDELABRAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 5 500 SEK |
101 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
102 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Meissen, rokokostil, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
103 | LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
104 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 38 000 SEK |
105 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | Återrop |
106 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1800-talets början, empire. | 19 000 SEK |
107 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike ca 1790, Directoire. | 10 000 SEK |
108 | LJUSSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 12 000 SEK |
109 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
110 | LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Martin Moberg, Jönköping 1791. | 12 000 SEK |
111 | LJUSBÄRARE/SKULPTURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft. | Återrop |
112 | GOLVUR, av Mickael Åmarck, versam i Stockholm i slutet av 1700-talet, rokoko. | 28 000 SEK |
113 | NATTUR, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-85), 1760-tal. | 46 000 SEK |
114 | GOLVUR,av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), gustavianskt, före 1776. | 95 000 SEK |
115 | VÄGGPENDYL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
116 | KARTELLUR, rokoko, 1700-talets mitt. | Återrop |
117 | VÄGGPENDYL, De Saint Pere, Louis XV, Frankrike, 1700-talets anda hälft. | 15 000 SEK |
118 | VÄGGPENDYL, Le Roux, Paris, Louis XVI, 1700-talets slut. | 18 000 SEK |
119 | VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805), gustaviansk. | 13 000 SEK |
120 | VÄGGPENDYL, av Olof Ljungdahl (verksam i Stockholm 1775-1780), gustaviansk. | 14 000 SEK |
121 | BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt, med spelverk. | 160 000 SEK |
122 | BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84), rokoko. | 36 000 SEK |
123 | BORDSPENDYL, sengustaviansk, 1800-talets början. | 42 000 SEK |
124 | BORDSPENDYL, av Pierre Michel Barancourt (verksam i Paris 1779-89), Louis XVI. | Återrop |
125 | BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
126 | BORDSPENDYL, Claude Galle, empire, 1800-talets början. | 30 000 SEK |
127 | BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), empire. | 9 500 SEK |
128 | BORDSPENDYL, av Ledure och Remond, verksamma i Paris 1812-20, empire. | Återrop |
129 | BORDSPENDYL, Batavia, 1820-40-tal. | 46 000 SEK |
130 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 34 000 SEK |
131 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 16 000 SEK |
132 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft. | Återrop |
133 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | Återrop |
134 | BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809), sengustaviansk. | Återrop |
135 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal. | 18 000 SEK |
136 | URNA, troligen stockholmsarbete, omkring år 1700, barock. | 24 000 SEK |
137 | URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 12 000 SEK |
138 | ELDHUNDAR, ett par, Louis XV-stil, 1800-tal. | 19 000 SEK |
139 | ELDHUNDAR, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt, sfinxer efter design attribuerad Nicolas Coustou (1658-1733). | Återrop |
140 | STATYETT, troligen av Righetti eller Zoffoli, Rom, 1700-talets slut. | 70 000 SEK |
141 | OBELISKER, ett par, Frankrike, 1870-80-tal. | 13 000 SEK |
142 | DAKTYLOTEK, 1800-talets första hälft. | 13 000 SEK |
143 | PRAKTMYNT, 10 dukater, guld, Hildesheim, ca 1618. | 85 000 SEK |
144 | PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, 1714. | 60 000 SEK |
145 | PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, Karl XII, 1716. | 8 000 SEK |
146 | PLÅTMYNT, 4 daler silvermynt, Fredrik I 1721. | 17 000 SEK |
147 | PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, Adolf Fredrik 1756. | 6 000 SEK |
148 | PLÅTMYNT, 1 daler silvermynt, Karl XII 1715. | 20 000 SEK |
148A | MORTEL, daterad 1581, Nordeuropa, renässans. | 11 000 SEK |
149 | FAT, troligen svenskt gördelmakararbete, Stockholm, senbarock, 1700-talets första hälft. | 17 000 SEK |
150 | PARKFIGURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft. | Återrop |
151 | KONSOLER, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 17 000 SEK |
152 | KARL XIV JOHAN, gjutjärnsrelief, 1818-44. | 28 000 SEK |
152A | JAGS (JOHAN AUGUST GUSTAFSSON, 1852–1932), skulptur. | 32 000 SEK |
153 | BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana. | 18 000 SEK |
154 | BONADSMÅLNINGAR, 3 st, tillskrivna Johannes Nilsson (1757-1827), Brearedsskolan, Gyltinge, Halland, 1800. | Återrop |
155 | Louis Vuitton, KOFFERT, Louis Vuitton, tidigt 1900-tal. | 36 000 SEK |
156 | Louis Vuitton, KOFFERT/RESEGARDEROB, Louis Vuitton, tidigt 1900-tal. | 130 000 SEK |
157 | RUSTNING, sammansatt, 1500-talets mitt och senare, norra Tyskland. | 760 000 SEK |
158 | VÄRJA, Wolfgang Stendler, München, 1600-talets början. | 70 000 SEK |
159 | FLINTLÅSPISTOLER, ett par, av Petter Rundberg (1718-80), mästare 1752. | 44 000 SEK |
160 | STAMBOK, för Lars Peter Wåhlin (1772-1834), förd från 1797, bidrag av Schiller, Herder, Fichte, Anna Maria Lenngren mfl. | 110 000 SEK |
161 | Philipp Plapert, dryckeskanna, silver, Nürnberg (verksam 1637-1665). Barock. | 28 000 SEK |
162 | Hans Leonhard Huber, dryckeskanna, silver, Augsburg (1637-1671). Barock. | 22 000 SEK |
163 | Johann Gottfried Holl, druvpokal, silver, Danzig (verksam 1678-1700). Barock. | 46 000 SEK |
164 | Bägare, ett par snarlika, icke identifierad mästarstämpel, Ulm 1600-talets förra hälft, daterade i gravyren 1626. | 55 000 SEK |
165 | Hans Georg Lang, bägare, ett par snarlika, sk ormkinnsbägare, silver, Augsburg (1627-1665). | 10 000 SEK |
166 | Johann Höfler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg (1655-1704). | 7 000 SEK |
167 | Thomas Ringler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg (1661-1704). | 6 000 SEK |
168 | Johann Christopher Treffler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg 1712-1715. | Återrop |
169 | Carl Wilhelm Hartman, druvpokal/kalk, silver, Breslau (verksam 1706-1729). | 14 000 SEK |
170 | Jacob Brunck, dryckeskanna, silver, Stockholm 1724. Senbarock. | 75 000 SEK |
171 | Henrik Jacob Losch, bägare, silver, Stockholm 1735. | Återrop |
172 | Christoper Dey, bägare, silver, Riga (verksam 1729-1748 (-59)). | 70 000 SEK |
173 | Jacob Stabenau, bägare, silver, Riga (verksam 1712-1724 (1729)). | 36 000 SEK |
174 | Ludolf Lüders, vodkakopp, silver, Narva (verksam 1726-1745). | 4 000 SEK |
175 | Thomas Merry I, ljusstakar, ett par, silver, London 1712. | Återrop |
176 | Johann Diedrich Rehwald, kaffekanna, silver, Riga (verksam 1738-1781(-1793)). Senbarock. | 55 000 SEK |
177 | Johan Pettersson Berg, sockerskrin, silver, Norrköping 1743. Senbarock. | Återrop |
178 | Johan Wennerwall, Göteborg 1756, kaffekanna, silver, rokoko. | Återrop |
179 | Olof Gravander, tekanna, silver, Kristinehamn 1759. Rokoko. | Återrop |
180 | Johann Friedrich Mörck, dubbelslagen mästarstämpel, mjölkkanna, silver, (verksam i Mitau 1755-1790). Rokoko. | 16 000 SEK |
181 | Johan Leffler, saltkar, ett par, silver, Falun 1770. Rokoko. | 16 000 SEK |
182 | Anders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko. | Återrop |
183 | Hans Ekeström, bonbonniere, silver, Hälsingborg 1777. Gustaviansk. | 20 000 SEK |
184 | Johann Gottfried Möring, sockerskålar med skedar, ett par, silver, Reval (verksam 1790-1818 (1820)). | 18 000 SEK |
185 | Pehr Zethelius, ljusstakar, sk spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1783. Gustavianska. | 28 000 SEK |
186 | Olof Yttraeus, ljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1785. Gustavianska. | 50 000 SEK |
187 | Johan Henrik Schvart, ljusstakar, ett par, silver, Karlskrona 1789. Gustavianska. | Återrop |
188 | Anders Fredrik Weise, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1789. Gustavianska. | Återrop |
189 | Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793. Gustavianska. | 28 000 SEK |
190 | Erik Sossell, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1794. Gustavianska. | 60 000 SEK |
191 | Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska. | 32 500 SEK |
192 | Bägare, silver, sannolikt av Lars Petter Hackzell (verksam 1768-1771(1772)), Örebro 1769. | 8 500 SEK |
193 | Johan Fredrik Björnsdet, bägare med lock, silver, Stockholm 1811. | 15 000 SEK |
194 | Adolf Zethelius, bägare på fot, silver, Stockholm 1820. Karl-Johan. | 8 000 SEK |
195 | Johan Ekholm, såskanna, silver, Stockholm 1788. Gustaviansk. | 10 000 SEK |
196 | Johan Fredrik Weise, saltkar, ett par snarlika, silver, Stockholm 1792. Gustavianska. | 15 000 SEK |