Snidat förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "J: H: Lindquist Stockholm" (urmakare i Stockholm 1754, död 1779). Dekor av blommor, rocailler och vinge. Höjd 65, bredd 40 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Framtvättad förgyllning, lagningar, retuscher.