Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | KARMSTOL, rokoko, 1700-talets mitt. | 36 000 SEK |
2 | KARMSTOL, i Olof Höglanders art (mästare i Stockholm 1750-65), rokoko, 1700-talets mitt. En senare kopia medföljer. | 30 000 SEK |
3 | KARMSTOLAR, två snarlika, av Charles Francois Normand (mästare i Paris 1747), Louis XV, 1700-talets mitt. | 19 000 SEK |
4 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. | 22 000 SEK |
5 | KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustavianska. | 40 000 SEK |
6 | KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-88), gustavianska, 1780-tal. | 21 000 SEK |
7 | KARMSTOLAR, två snarlika, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-88), gustavianska, 1780-tal. | 18 000 SEK |
8 | KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustavianska, 1780-tal. | 28 000 SEK |
9 | KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), gustavianska. | 26 000 SEK |
10 | KARMSTOLAR, två stycken mycket snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
11 | KARMSTOLAR, två stycken snarlika, en av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792), gustavianska. | Återrop |
12 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska. | 38 000 SEK |
13 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 40 000 SEK |
14 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, cirka år 1800. | 44 000 SEK |
15 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | Återrop |
16 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 36 000 SEK |
17 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820), omkring år 1800. | 20 000 SEK |
19 | STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1814), gustavianska. | 16 000 SEK |
20 | Stolar, ett par, tillskrivna Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustavianska. | Återrop |
21 | STOLAR, fyra stycken, gustavianska, 1700-talets slut. | 14 000 SEK |
22 | STOLAR, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
23 | STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777), sengustavianska. | 8 000 SEK |
24 | STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | Återrop |
25 | STOLAR, tio stycken snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 60 000 SEK |
26 | STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 47 000 SEK |
27 | BARNSTOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
28 | TABURETTER, ett par, tillskrivna Burchard Precht, karolinsk barock, omkring år 1700. | 80 000 SEK |
29 | TABURETTER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 9 000 SEK |
30 | TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 7 000 SEK |
31 | BANKETTER, ett par, sengustavianska, 1800-talets början. | 9 000 SEK |
32 | SOFFA, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 72 000 SEK |
33 | SOFFA CONFIDANTE, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 42 000 SEK |
34 | SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
35 | SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
36 | Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
37 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
38 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
39 | KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 65 000 SEK |
40 | KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal. | Återrop |
41 | KONSOLBORD, sk Console desserte, Bernard Molitors art (1755–1833), Frankrike, empire, 1800-talets början. | 50 000 SEK |
42 | BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 46 000 SEK |
43 | BYRÅ, av Petter Gyllenberg (mästare i Stockholm 1767-85), rokoko. | 40 000 SEK |
44 | GOTTLIEB IWERSSON, kunglig slottssnickare (mästare i Stockholm 1778-1813), byrå, ej signerad, gustaviansk, 1780-tal. | 460 000 SEK |
45 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk, 1700-talets slut. | 95 000 SEK |
46 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, gustaviansk. | 250 000 SEK |
47 | BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk, 1700-talets slut. | 48 000 SEK |
48 | BYRÅ, tillskriven Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787), gustaviansk, 1770/80-tal. | Återrop |
49 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad, gustaviansk. | 40 000 SEK |
50 | BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk. | 60 000 SEK |
51 | BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), gustaviansk. | 100 000 SEK |
52 | HÖRNSKÅP, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt. | 310 000 SEK |
53 | SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
54 | BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt. | 230 000 SEK |
55 | DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, gustavianskt. | 100 000 SEK |
56 | SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
57 | TEBORD, med fajansbricka, Marieberg, daterat 1774, Henrik Stens period, rokoko. | 160 000 SEK |
58 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
59 | BORD, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-77), rokoko. | Återrop |
60 | BORD, svensk rokoko, 1700-talets tredje kvartal. | Återrop |
61 | PIETRE DURE SKIVA, Italien, omkring år 1900, troligen Rom eller Neapel. Underrede i Louis XIV-stil. | Återrop |
62 | BORD, Louis XVI-stil, 1800-talets slut. | 17 000 SEK |
63 | SKRIVBORD MED UPPSATS, svensk rokoko, 1700-talets mitt, hurts signerad av Widbom 1759, Drottningholm. | 26 000 SEK |
64 | SKRIVBORD, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko. | 20 000 SEK |
65 | SEKRETÄR, Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1752-73), rokoko, 1700-talets mitt. | 25 000 SEK |
66 | SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 28 000 SEK |
67 | SEKRETÄR, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), sengustaviansk. | 44 000 SEK |
68 | SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk. | 24 000 SEK |
69 | SKÅP/GARDEROB, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 38 000 SEK |
70 | SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804. | 130 000 SEK |
71 | Wooton Desk, USA, 1800-talets slut. | Återrop |
72 | SYBÅGE, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 7 500 SEK |
73 | TVÄTTSTÄLL, empire, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
74 | KOLONN, gustaviansk, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
75 | GUERIDONER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 75 000 SEK |
76 | Erik Gustaf Göthe, ERIK GUSTAF GÖTHE, föreställande Karl XIV Johan (Sveriges kung 1818-44). | 16 000 SEK |
77 | KUNGLIG SPEGEL, av Burchard Precht, levererad 1706 till Ulrika Eleonora d y och Hedvig Sofias audiensrum i Kungshuset. | 140 000 SEK |
78 | SPEGEL, i Carl Hårlemans art, rokoko, omkring år 1760. | 25 000 SEK |
79 | SPEGEL, Nordtyskland, 1700-talets första hälft, senbarock. | 20 000 SEK |
80 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. | 11 000 SEK |
81 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko, 1770-tal. | 75 000 SEK |
82 | SPEGEL, av Joseph Schürer, spegelmakare i Stockholm 1760-1785), gustaviansk. | 24 000 SEK |
83 | SPEGEL, av Johan Åkerblad 1778 (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk. | 20 000 SEK |
84 | SPEGEL, av Nils Sundström 1774, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, gustaviansk. | Återrop |
85 | SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
86 | SPEGEL OCH KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
87 | SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, daterad 1798. | 5 500 SEK |
88 | ÖVERSTYCKE, Frankrike, 1600-talets slut, barock. | 40 000 SEK |
89 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 60 000 SEK |
90 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 11 000 SEK |
91 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, gustavianskt stockhomsarbete, 1700-talets slut. | 130 000 SEK |
92 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, sent 1700-tal. | 42 000 SEK |
93 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Sverige, 1800-talets första hälft, Karl Johan. | 16 000 SEK |
94 | LÄKTARLAMPETTER, för ett ljus, ett par, från Gustav III:s opera (1782-1892), utförda på 1800-talet. | 28 000 SEK |
95 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 28 000 SEK |
96 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par, senempire, 1820-tal. | 16 000 SEK |
97 | APPLIQUER, för två ljus, ett par, barockstil, Frankrike, 1800-talets mitt. | 60 000 SEK |
98 | LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal. | 220 000 SEK |
99 | LYKTA, för fyra ljus, gustaviansk, 1700-talets slut. | 90 000 SEK |
100 | LYKTOR, ett par, omkring år 1900, från Sagerska huset, Hamngatan 14, Stockholm. | 40 000 SEK |
101 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, sengustaviansk stil, 1900-tal, äldre delar. | 28 000 SEK |